متن مقاله


پنیر پارمسان، پنیر خشک و سفتی است که از شیر گاو بدون چربی تهیه می شود و به رنگ زرد روشن است. این پنیر با طعم تیز و دارای بافت دانه ای، در درجه اول به صورت رنده شده استفاده می شود. پارمسان برای اکثر مردم به عنوان یک پنیر سفت با طعمی قوی، معمولاً خرد یا رنده شده و به عنوان تزیین یا چاشنی شناخته شده است. دوره رسیدن طولانی آن باعث می شود عطر و طعم قوی تری پیدا کند.

پارمسان از لحاظ پروتئین غنی ترین پنیر در جهان است و به قدری پروتئین دارد که در مقایسه با انواع گوشت های مختلف در مرتبه ی بالاتری قرار می گیرد. 100 گرم پنیر پارمسان حاوی 35.8 گرم پروتئین است. برای درک بهتر این موضوع در نظر داشته باشید که، 100 گرم سینه مرغ ، که پروتئینی ترین قسمت مرغ است،  تنها 31 گرم پروتئین دارد.

پارمسان به سادگی به معنی پنیر خشکی است که اغلب برای رنده کردن استفاده می شود، با طعمی نمکی و بافتی دانه ای و بلوری که آن را از چدار متمایز می کند. پارمسان یک پنیر سفت است که ریشه ای ایتالیایی داشته و از شیر خام و غیر پاستوریزه تهیه می شود. فرآیند تولید و رسیدن پنیر پارمسان طبیعی در طی زمانی طولانی انجام می شود، زیرا باید اجازه داد تا پنیر حداقل برای 5 الی6 ماه پیر شود، باکتری های مضر را از بین ببرد و یک عطر و طعم پیچیده تولید کند. گاهی پنیر را به مدت سه یا چهار سال نگهداری می کنند تا طعم قوی تر و قابل ملاحظه ای تولید کند.

پنیر پارمسان

 

بهترین روش برای نگهداری پنیر پارمسان چیست؟

برای تعیین بهترین روش برای نگهداری پنیر پارمسان، نکاتی وجود دارد که باید آن ها را رعایت کنید تا نهایت استفاده را از پنیر ببرید. اولین نکته اینکه، بهتر است پنیر پارمسان را در مقادیر کم خریداری کنید که در طی یک یا دو وعده مصرف شوند، بنابراین نیاز به ذخیره سازی را از بین می برید یا حداقل کاهش می دهید. با فرض اینکه مقداری پنیر برای نگهداری باقی مانده است، بهترین مکان برای نگهداری آن فریزر است.

 

برای نگهداری پنیر پارمسان، ثابت شده است که پنیر نباید هوا بکشد. قرار گرفتن در معرض هوا به طور کامل و طولانی مدت پنیر را اکسید می‌کند، که باعث کاهش طعم و بافت آن می‌شود. بنابراین پنیر باید به شکلی بسته شود که تنفس آن را محدود کند. سه توصیه خاص بسته‌بندی که از متخصصان دریافت کرده‌ایم به شرح زیر است:

 1. پنیر را در یک حوله کاغذی کمی مرطوب و سپس در یک لایه فویل آلومینیوم بپیچید (روشی که برای تکه های بزرگ پنیر پارمسان طبیعی توصیه می شود)
 2. پنیر را در کاغذ پوستی و سپس در بسته بندی پلاستیکی یا فویل بپیچید.
 3. پنیر را به سادگی تنها در کاغذ پوستی و یا کاغذ مومی بپیچید.

علاوه بر این ایده ها دو روش ساده تر نیز وجود دارد:

 1. پنیر را در یک زیپ کیپ مناسب نگهداری کنید و قبل از بستن درب آن هوای داخلی آن را به صورت کامل خارج کنید.
 2. پنیر را مستقیماً در بسته بندی پلاستیکی بپیچید.

برای تعیین اینکه کدام روش بهتر کار می کند تحقیقاتی صورت گرفته است که از هر پنج روش، استفاده شده است. برای انجام این آزمایشات، پنج قطعه یک اندازه و یک شکل به کار برده شده و سپس آن‌ها را به مدت شش هفته در فریزر نگهداری کرده‌اند. با چشیدن هر قطعه در طول یک روز، عطر و طعم و بافت پنیرها تحت نظارت قرار گرفته است. طبق این تحقیقات اختلافات در یک هفته اول نمایان شدند و بعد از یک هفته طعم و عطر پنیر ثابت باقی مانده بود.

نتیجه‌ی  این آزمایشات نشان داد که باید به ساده‌ترین روش پایبند بمانیم. بنابراین اگر نیاز است پارمسان را ذخیره کنید، پنیر را در یک زیپ کیپ کوچک بریزید و قبل از بستن آن، تا آنجا که ممکن است هوای داخلی بسته بندی را خارج کنید.

پنیر پارمسان کالین در بسته بندی زیپ کیپ

یکی از اقدامات برند کالین در جهت تازه ماندن و نگهداری مناسب از پنیرهای پارمسان، استفاده از بسته بندی مخصوص است. پنیرهای پارمسان پودری کالین در حجم مناسب 100 گرم در بسته بندی های زیپ کیپ ارائه می شوند تا ضمن نگهداری مناسب از پنیر، مواردی از قبیل بو گرفتگی پنیر، هدر رفتن آن، استفاده ی آسان و … نیز رعایت شود.

پنیر پارمسان

 

استفاده از زیپ کیپ به عنوان بسته بندی باعث می شود پنیر به هیچ وجه بوی نامطبوع داخل فریزر را به خودش جذب نکرده و تا پایان، با عطر و طعم ثابت باقی بماند.

طرز تهیه مرغ توپی به همراه پنیر پارمسان

 • سینه مرغ
 • تخم مرغ بزرگ 1 عدد
 • آرد سوخاری بدون فلفل یک دوم فنجان
 •  پنیر پارمسان پودری کالین یک چهارم فنجان
 • پنیر موزارلا پودری یک فنجان
 •  پوره گوجه فرنگی 2 فنجان
 • سیر به میزان دلخواه
 • نمک و فلفل به میزان لازم

پنیر پارمسان

ابتدا سینه مرغ را با چرخ گوشت چرخ کنید. سپس تخم‌مرغ، آرد سوخاری، پنیر پارمسان پودری، سیر رنده شده و نمک و فلفل را با مرغ‌ها اضافه کنید. بعد از اینکه همه مواد را با هم مخلوط کردید، خمیر بدست آمده را به شکل توپ در آورید. لطفا توجه داشته باشید که این مخلوط چسبنده خواهد بود. بنابراین داشتن مقداری آب برای خیس کردن دست‌ها مفید است. آب باعث می شود مواد به دست شما نچسبد و به غلت دادن توپ ها کمک می‌کند.

سپس توپ‌های بدست آمده را در فر 375 درجه به مدت 20 دقیقه بپزید. پس از طی این مدت، کوفته ها کاملاً محکم می‌شوند.

در مرحله بعد، 1/2 فنجان پوره گوجه فرنگی را در کف ظرف پخت ریخته و سپس همه توپ‌های پخته شده را روی سس قرار دهید. یک فنجان دیگر سس روی کوفته‌ها بریزید.

قبل از قرار دادن آن در فر، 1 فنجان موزارلا پودری روی تمام توپ ها بپاشید. سپس آن را با فویل پوشانده و 20 دقیقه دیگر در فر 375 درجه بپزید.

 

برند کالین، از ابتدای کار خود  با هدف تولید پنیرهایی که نزدیک ترین طعم و بو را به پنیرهای اصیل هر کشوری داشته باشد، فعالیت خود را آغاز نموده است. پنیرهای ساخت کالین طی فرآیندی طبیعی در مدت زمان های مورد نیاز هر پنیر (بین 3 تا 8 ماه) در انبارهای ویژه نگه داری می شوند و سپس در بسته بندی هایی 200 گرمی به بازار ارائه می شود. با توجه به این موضوع شما به راحتی می توانید انواع پنیرهای طبیعی ما را از نمایندگی‌های فروش دریافت نموده و طعم هر یک را امتحان کنید.

 
پارمسان پودری
پنیر پارمسان طبیعی پودری ۱۰۰ گرمی
پنیر موزارلا رنده شده
پنیر موزارلا رنده شده (قرمز) ۴۵۰ گرم
پنیر چدار طبیعی ۲۰۰ گرم
کره گیاهی
کره گیاهی آلوفویل دلکام ۱۵ گرم