مقاله, وبلاگ کالین

با پنیر هلندی گودا و معروف‌ترین پنیر‌های این کشور آشنا شوید

پنیر هلندی گودا

پنیر هلندی گودا را امتحان کرده‌اید؟ تصور هلند بدون مراتع سرسبز و گاوهای سیاه و سفید سخت است. پنیر هلند به اندازه آسیاب بادی و لاله‌های وحشی، بخشی از هویت هلند است. تاریخچه پنیرسازی هلند به زمان جولیوس سزار باز می‌گردد. هلندی‌ها انواع گل‌ها و پنیرها را در زندگی خود ادغام کرده و در طول سال جشنواره های مختلفی را با این مضمون برگزار می‌کنند. اصناف پنیرسازی و حمل پنیر از قرن‌ها پیش در زندگی هلندی و اقتصاد هلند جایگاه ویژه‌ای داشته‌اند.

انواع پنیر هلند

برخی از انواع پنیرهای هلندی عبارتند از:

  • پنیر بز: پنیر بز در هلند در دو نوع وجود دارد: پنیر نرم، تازه و نسخه نیمه‌سخت و پخته شده که کاملاً شبیه گودا است. کم رنگ است و کمی بافت آن ذوب شده است.
  • پنیر دودی: این پنیر پس از تولید، ذوب و دودی شده و سپس دوباره به شکل سوسیس قالب‌گیری می‌شود. پنیرهای دودی در تکه‌های کوچک فروخته می‌شوند.
  • پنیر میخک: شیر کم چرب، زیره و میخک، از ترکیبات این پنیر بوده که خشکی و ترشی خاصی به این پنیر سفت می‌بخشند.

پنیر هلندی گودا معروف‌ترین پنیر این کشور

بیشتر مردم حداقل نام پنیر هلندی گودا را شنیده‌اند، حتی اگر مزه آن را نچشیده باشند. تقریباً نیمی از تولید پنیر در هلند به این پنیر اختصاص یافته است و آن را به مهمترین و شناخته شده‌ترین پنیر این کشور تبدیل کرده است. سوابق تاریخی نشان می‌دهد که گودا از قرن ۱۲ در هلند تولید شده است. گرچه پنیر هلندی گودا همیشه از شیر گاو تهیه می‌شود و به طور کلی طعم آن نسبتاً ملایم و خامه‌ای است، اما اختلاف زیادی بین دستور العمل‌های مختلف منطقه وجود دارد. در واقع که این کلمه در واقع به نوعی سبک پنیر هلندی را نشان می‌دهد و به یک محصول خاص اشاره ندارد!
پنیر گودا هلندی یک پنیر نیمه سخت با محتوای ۴۸ درصد چربی شیر و طعمی ملایم است. رسیدن پنیر باعث تشدید عطر، طعم و سختی آن می‌شود.

گودا در حقیقت به خاطر شهری که برای اولین بار در آن تولید شده و به فروش رسید، به این نام نامگذاری شد. اما انواع دیگر پنیرهای هلندی به همان اندازه در اقتصاد صادرات پنیر هلندی نقش اساسی دارند و طعم و بافتشان متفاوت است.در ماه‌های تابستان در شهر گودا، هر هفته بازار پنیر به سبک سنتی گذشته برگزار می‌شود که برای این شهر یک جاذبه گردشگری منحصربه‌فرد به حساب می‌آید. در ماه‌های گرم، بازرگانان محلی برای فروش پنیر خود به گودا سفر می‌کنند و اغلب لباس‌های سنتی می‌پوشند که باعث به اوج رسیدن زیبایی شهر می‌شوند.

گودا به طور سنتی از شیر گاو غیر پاستوریزه تهیه شده و با یک موم زرد رنگ پوشانده می‌شود که از خشک‌شدن آن در طول بلوغ جلوگیری می‌کند. از آنجا که پنیر هلندی گودا اکنون در مقیاس صنعتی تولید می‌شود، بسیار غیرمعمول است که به این روش تولید شود چون شیر در صورت عدم پاستوریزه شدن سریع‌تر خراب می‌شود و این امر یک انتخاب بی‌فایده برای تولیدکنندگان بزرگ است.

پنیر هلندی گودا چگونه ساخته می‌شود؟

وقتی آب پنیر دلمه می‌بندد، مقداری از آب پنیر مایع برداشته شده و با آب گرم جایگزین می‌شود. در نهایت آب پنیر تخلیه می‌شود. این حرکت با عنوان «شستن کشک» شناخته می‌شود و به از بین بردن لاکتوز اضافی کمک می‌کند. بنابراین از ایجاد اسید لاکتیک جلوگیری می‌شود. در مرحله بعد، کشک‌ها در قالب‌هایی گرد فشار داده می‌شوند و در یک وان آب نمک جمع می‌شوند. بعد از این مرحله پنیر خشک شده و توسط موم یا پلاستیک پوشانده و برای مدت زمان یک ماه الی یک سال در انبار نگه داشته می‌شود.

پنیر هلندی گودا به سبک کالین

پنیر طبیعی گودا کالین یکی از پنیرهای محبوب و پرطرفداری است که در غذاهای بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. ما در کارخانه کالین پنیرهای طبیعی و پروسس را با بالاترین کیفیت تولید می‌کنیم. هدف ما ارائه یک مزه منحصر به فرد با عطر و بویی به یادماندنی است. پنیرهای طبیعی کالین در مدت زمان طولانی در انبارها نگهداری می‌شوند تا به بالاترین کیفیت دست یابند. همچنین پنیر دیپ گودا یک محصول فرآوری‌شده از کالین است که در غذاهای بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. تا به حال پنیرهای کالین را چشیده‌اید؟ برای خرید این پنیرها سری به بخش فروشگاه سایت سر بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.