متن مقاله


تصور هلند بدون مراتع سرسبز و گاوهای سیاه و سفید سخت است. پنیر هلند به اندازه آسیاب بادی و لاله‌های وحشی، بخشی از هویت کلیشه ای هلندی شده‌اند. تاریخچه پنیر سازی هلند به زمان سزار جولیوس باز می‌گردد. هلندی‌ها انواع گل‌ها و پنیرها را در زندگی خود ادغام کرده و در طول سال جشنواره های مختلفی را با این مضمون برگزار می‌کنند. اصناف پنیرسازی و حمل پنیر از قرن ها پیش در زندگی هلندی و اقتصاد هلند جایگاه ویژه‌ای داشته است.

انواع پنیر هلند

برخی از انواع پنیرهای هلندی عبارتند از:

  • پنیر بز: پنیر بز در هلند در دو نوع وجود دارد: پنیر نرم، تازه و نسخه نیمه سخت و پخته شده که کاملاً شبیه گودا است. رنگ آن کم رنگ و کمی بافت آن ذوب شده است.
  • پنیر دودی: این پنیر پس از تولید، ذوب و دودی شده و سپس دوباره به شکل سوسیس قالب گیری می‌شود. پنیرهای دودی در تکه‌های کوچک فروخته می‌شوند.
  • پنیر میخک: شیر کم چرب، زیره و میخک، از ترکیبات این پنیر بوده که خشکی و ترشی خاصی به این پنیر سفت می‌بخشند.

پنیر هلند گودا

پنیر گودا معروفترین پنیر هلندی

بیشتر مردم حداقل نام پنیر گودا را شنیده‌اند، حتی اگر مزه آن را نچشیده باشند. تقریباً نیمی از تولید پنیر در هلند به این پنیر اختصاص یافته و آن را به مهمترین و شناخته شده‌ترین پنیر این کشور تبدیل کرده است. سوابق تاریخی نشان می‌دهد که گودا از قرن 12 در هلند تولید می‌شود و در میان لیست قدیمی ترین انواع پنیر باقی مانده در جهان قرار دارد. گرچه پنیر گودا همیشه از شیر گاو تهیه می‌شود و به طور کلی طعم آن نسبتاً ملایم و خامه ای است، اما اختلاف زیادی بین دستور العمل‌های مختلف منطقه وجود دارد. این بدان معنا است که این کلمه در واقع به نوعی سبک پنیر هلندی را نشان می‌دهد و به یک محصول خاص اشاره ندارد!

گودا یک پنیر نیمه سخت با محتوای 48 درصد چربی شیر و طعمی ملایم است. رسیدن پنیر باعث تشدید عطر، طعم و سختی آن می‌شود.

گودا در حقیقت به خاطر شهری که برای اولین بار در آن تولید شد و به فروش رسید، به این نام نامگذاری شد. اما انواع دیگر پنیرهای هلندی به همان اندازه در اقتصاد صادرات پنیر هلندی نقش اساسی دارند و تفاوت های جالبی در طعم و بافت دارند.

پنیر هلند گودا

در ماه‌های تابستان در شهر گودا، هر هفته بازار پنیر به سبک سنتی گذشته برگزار می‌شود که برای این شهر یک جاذبه گردشگری منحصر به فرد به حساب می‌آید.  در ماه‌های گرم ، بازرگانان محلی برای فروش پنیر خود به گودا سفر می‌کنند و اغلب لباس‌های سنتی می‌پوشند که باعث به اوج رسیدن زیبایی شهر می‌شوند.

گودا به طور سنتی از شیر گاو غیر پاستوریزه تهیه شده و با یک موم زرد رنگ پوشانده می شود که از خشک شدن آن در طول بلوغ جلوگیری می‌کند. از آنجا که پنیر گودا اکنون در مقیاس صنعتی تولید می‌شود، بسیار غیرمعمول است که به این روش تولید شود زیرا شیر در صورت عدم پاستوریزه شدن سریعتر خراب می‌شود و این امر یک انتخاب بی‌فایده برای تولیدکنندگان بزرگ است.

پنیر گودا چگونه ساخته می شود؟

وقتی آب پنیر دلمه می‌بندد، مقداری از آب پنیر مایع برداشته می شود و با آب گرم جایگزین می‌شود و سپس تخلیه می‌شود. این حرکت با عنوان «شستن کشک» شناخته می‌شود و به از بین بردن لاکتوز اضافی کمک می‌کند، بنابراین از ایجاد اسید لاکتیک جلوگیری می‌کند. سپس کشک ها در قالب هایی گرد فشار داده می‌شوند و در یک وان آب نمک جمع می‌شوند. بعد از این مرحله پنیر خشک شده و توسط موم یا پلاستیک پوشانده و برای مدت زمان یک ماه الی یک سال در انبار نگه داشته می‌شود.

 

برند کالین، از ابتدای کار خود  با هدف تولید پنیرهایی که نزدیک‌ترین طعم و عطر را به پنیرهای اصیل هر کشوری داشته باشد، فعالیت خود را آغاز نموده است. پنیرهای ساخت کالین طی فرآیندی طبیعی در مدت زمان های مورد نیاز هر پنیر (بین 3 تا 8 ماه) در انبارهای ویژه نگه داری می‌شوند و سپس در بسته‌بندی‌هایی 200 گرمی به بازار ارائه می‌شود. با توجه به این موضوع، شما به راحتی می‌توانید انواع پنیرهای طبیعی ما را از نمایندگی‌های فروش و یا سایت کالین شاپ دریافت نموده و طعم هر یک را امتحان کنید.

 
شیرخشک
شیر خشک بدون چربی ۲۰ کیلوگرم
پنیر موزارلا رنده شده (طلایی) ۲ کیلوگرم
پنیر موزارلا رنده شده (طلایی) ۲ کیلوگرم
پنیر خامه ای
پنیر خامه‌ای ۱۰۰ گرم
کره گیاهی
کره گیاهی آلوفویل دلکام ۱۰۰ گرم