مقاله, وبلاگ کالین

پروتئین کازئین چیست؟

پروتئین کازئین

کازئین شیر چیست؟ پودر پروتئین کازئین چیست؟ اگر شما هم این سوالات را دارید و به دنبال پاسخ آن هستید، باید گفت، پروتئین کازئین (Casein protein) پروتئینی است که در شیر یافت می‌شود و به شیر رنگ سفید می‌دهد. شیر گاو از حدود ۳.۲ درصد پروتئین تشکیل شده که این که از این مقدار ۲.۶ آن کازئین و ۰.۶ وی پروتئین (پروتئین آب پنیر) است. علاوه بر شیر، پروتئین کازئین در ماست، پنیر و شیر خشک نوزادان و همچنین در انواع مکمل‌های غذایی یافت می شود. کازئین‌ها به صورت ذرات کروی کلوئیدی به نام میسل در شیر وجود دارند. ۹۴ درصد میسل کازئین از پروتئین و ۶ درصد باقیمانده آن از املاح و عمدتاً فسفات کلسیم تشکیل شده است. پروتئین کازئین به صورت خوراکی مصرف می‌شود و برای بهبود عملکرد ورزشی، کاهش خطر ابتلا به دیابت و بیماری‌های کبدی ناشی از مصرف الکل و بسیاری از شرایط دیگر مصرف می‌شود. در این مطلب می‌خواهیم به بررسی بیشتر پروتئین کازئین و پودر پروتئین کازئین بپردازیم و به سوالاتی مانند نحوه مصرف پروتئین کازئین، کاربرد پروتئین کازئین و فواید آن پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

پروتئین کازئین چگونه عمل می‌کند؟

پروتئین کازئین تمام آمینو اسیدهای لازم برای کمک به عضله‌سازی را در اختیار بدن قرار می‌دهد. این پروتئین، کندتر از سایر پروتئین‌ها هضم می شود، بنابراین در کاهش اشتها و افزایش احساس سیری موثرتر است و به تناسب اندام کمک می‌کند.

خواص پروتئین کازئین

کازئین مهمترین پروتئین موجود در شیر است. در کنار آن، یکی از مواد اولیه پنیر است. از مهم‌ترین خواص پروتئین کازئین می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • این ماده به طور طبیعی هیچ طعم و بویی ندارد. در حالی که پروتئین کازئین که به صورت تجاری تولید می‌شود، رنگ زرد و بوی مطبوعی دارد.
  • درصد کازئین موجود در شیر گاو ۲.۶ درصد است.
  • اگر کازئین خشک در برابر جوندگان و سایر حشرات به خوبی محافظت شود، در شرایط خوبی باقی می‌ماند. در حالی که کازئین مرطوب، اگر برای مدت طولانی نگهداری شود، بوی بدی می‌گیرد. علاوه بر این، در برابر باکتری‌ها و کپک‌ها آسیب‌پذیرتر است.
  • کازئین از چندین فسفوپروتئین تشکیل شده است که همگی وزن مولکولی متفاوتی دارند.
  • pH ایزوالکتریک کازئین ۴.۶ است و در این PH رسوب می‌کند.

فواید پروتئین کازئین

دیر هضم بودن پروتئین کازئین و مواد مغذی آن فواید متعددی دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

۱.     رشد عضلات

اگر هدف شما عضله‌سازی باشد، پروتئین کازئین یک انتخاب عالی است. با وجود سرعت هضم پایین و جذب کندتر آن، نشان داده شده است که اثرات عضله سازی مشابه با پروتئین آب پنیر در هنگام مصرف در حین تمرین دارد.

به علاوه، وقتی صحبت از عضله‌سازی در زمان خواب می‌شود، کازئین می‌تواند شب‌ها میان وعده بهتری باشد. ژلی که کازئین در معده شما تشکیل می‌دهد، جریان ثابتی از اسیدهای آمینه را در طول شب به عضلات شما می‌رساند و از ریکاوری و رشد ماهیچه‌ها حمایت می‌کند.


۲.     کاهش گرسنگی

پروتئین‌های لبنیات، به ویژه کازئین، با افزایش احساس سیری و به تاخیر انداختن گرسنگی، اشتها را کاهش می دهند. کاهش گرسنگی به این دلیل است که چندین ساعت طول می‌کشد تا بدن شما پروتئین کازئین آن را هضم و جذب کند.

به این ترتیب، اگر هدف کاهش وزن دارید یا برای سیر ماندن بین وعده‌های غذایی تلاش می‌کنید، افزودن پروتئین کازئین به رژیم غذایی‌تان می‌تواند مفید باشد.


۳.     سرشار از مواد مغذی مفید

بعضی از پودرهای پروتئین کازئین منبع عالی کلسیم هستند و حدود ۵۰ درصد از ارزش روزانه در هر وعده را تامین می‌کنند. کلسیم از بسیاری از عملکردهای بدن مربوط به سلامت استخوان، ماهیچه و عروق پشتیبانی می‌کند.علاوه بر این، پروتئین کازئین حاوی پپتیدهای فعال زیستی است که نشان داده‌اند فشار خون را به همان روشی کاهش می‌دهند که داروهای خاصی که معمولاً برای کاهش فشار خون تجویز می‌شوند.

برای pH بالای ۴.۶، تشکیل نمک‌ها با بازها صورت می‌گیرد. نمک هایی مانند کازئینات سدیم بدون محدودیت محلول هستند. در حالی که نمک‌هایی مانند کازئینات کلسیم و سایر فلزات سنگین تقریبا نامحلول هستند.زمانی که انعقاد آهسته با محلول‌های غلیظ انجام می‌شود، کازئین ژل تشکیل می‌دهد.


۴.     افزایش ایمنی بدن

برخی از مطالعات که روی سلول‌ها انجام شده است، نشان می‌دهد که پروتئین کازئین باعث افزایش ایمنی بدن و کاهش فشار خون می‌شود. علاوه بر این، با توجه به وجود برخی از آمینو اسیدهای گوگرددار در پروتئین‌های کازئینی، این ماده مانع از فعالیت سلول های سرطانی می‌شود.


۵.     کاهش سطح تری گلیسیرید

 مطالعه‌ای روی ۱۰ فرد دارای اضافه وزن انجام شده که نشان می‌دهد مصرف پروتئین کازئین سطح تری گلیسیرید را بعد از غذا تا ۲۲ درصد کاهش می‌دهد.


۶.     کاهش رادیکال‌های آزاد

برخی از پپتیدهای موجود در پودر پروتئین کازئین اثرات آنتی اکسیدانی دارد و به همین دلیل با تجمع رادیکال‌های آزاد مضر مبارزه می‌کند.


۷.     کاهش چربی

یک مطالعه تمرینی ۱۲ هفته‌ای نشان داده است که میانگین کاهش چربی در بین افرادی که مکمل پودر پروتئین کازئین مصرف می‌کردند سه برابر بیشتر از گروهی بوده است که از دارو استفاده کرده‌اند.


کاربرد پروتئین کازئین

پروتئین کازئین موجود در شیر کاربردهای مختلفی در صنایع مختلف دارد. کاربردهای عمده آن شامل صنایع لبنی ، تولید فراورده های گوشتی فراوری شده، تهیه غذا، صنایع پزشکی، لوازم آرایشی و مکمل‌های غذایی است. از کاربردهای جزئی این پروتئین می‌توان به استفاده از آن در جلا دهنده‌ها و پاک کننده‌های کفش، چاپ و اندازه پارچه، صابون‌سازی و چندین مورد دیگر اشاره کرد. در بسیاری از موارد، کازئین به عنوان یک بایندر، عامل امولسیون‌کننده یا کلوئید نیز عمل می‌کند.

انواع پروتئین کازئین

پروتئین کازئین در ۴ نوع مختلف وجود دارد:

  • آلفا S1 و S2  بتا: ساختار پروتئین S1 و S2 شبیه به هم است و تنها تفاوتی جزئی در ترتیب اسیدهای آمینه دارند.
  • کاپا کازئین یا K-Cine: این کازئین را در تمام پروتئین‌های حیوانی می‌توان یافت.

نحوه مصرف پروتئین کازئین

پروتئین کازئین برای استفاده در وعده‌های غذایی روزانه قابل استفاده است. از آن‌جایی که این پروتئین سرعت هضم بسیار آهسته‌ای دارد، مدت طولانی فرد را سیر نگه می‌دارد. مدت زمان هضم پروتئین کازئین ۵ تا ۷ ساعت است و به همین دلیل توصیه می‌شود که قبل از خواب، پروتئین کازئین را مصرف کنید تا بدن در خواب آن را هضم کند.

علاوه بر این، متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند که قبل از شروع ورزش هم پروتئین کازئین مصرف شود تا در زمان ورزش، اسید آمینه‌ها به بافت‌های مختلف بدن برسند و بدن بازدهی بیشتری در زمان تمرین داشته باشد. این پروتئین بر خلاف پروتئین وی که مکمل بعد از ورزش است، بهتر است قبل ورزش یا قبل خواب مصرف شود.

پروتئین کازئین در چه مواد غذایی وجود دارد؟

پروتئین کازئین ماده اصلی موجود در شیر است. علاوه ‌بر شیر، این پروتئین در ماست، پنیر و شیر خشک نوزادان هم یافت می‌شود. در بسیاری از مکمل‌های غذایی نیز پروتئین شیر را می‌توان یافت. میزان پرتئین کازئین در شیر گاو، شیر گوسفند و شیر گاومیش بالا است.

پروتئین کازئین را از کجا تهیه کنیم؟

شما می‌توانید برای خرید پروتئین کازئین به صورت کیلویی با قیمت مناسب با شرکت کالین تماس بگیرید. کالین محصولات صنعتی خود را با بالاترین کیفیت و بیشترین میزان پروتئین ارائه می‌کند. برای خرید می‌توانید همین حالا با شماره ۶۵۴۳۵۰۴۱ (۰۲۱) تماس بگیرید.

سوالات متداول در مورد پروتئین کازئین

بهترین مارک پروتئین کازئین کدام است؟

پودر پروتئین کازئین با برندهای متنوع ایرانی و خارجی عرضه می‌شود. اما توصیه می‌کنیم که حتماً این پروتئین را از برندهای معتبر تهیه کنید. شما می‌توانید برای خرید پروتئین کازئین همین حالا با شماره  ۶۵۴۳۵۰۴۱ (۰۲۱) تماس بگیرید و بهترین پروتئین کازئین را از شرکت کالین تهیه کنید.

طریقه مصرف مکمل پروتئین کازئین چگونه است؟

از آن جایی که پروتئین کازئین هضم کندی دارد، توصیه می‌شود که آن را پیش از خواب یا قبل از ورزش مصرف کنید.

هضم پروتئین کازئین کندتر است یا پروتئین وی؟

پروتئین کازئین ۶ تا ۷ ساعت طول می‌کشد تا هضم شود. هضم پروتئین کازئین سخت‌تر از پودر وی است.

اگر قصد خرید انواع پودر لبنیاتی از جمله پودر کازئینات سدیم و پودر کازئینات کلسیم را دارید، می‌توانید همین حالا با شرکت کالین تماس بگیرید و محصولات را با بهترین قیمت خریداری کنید.

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *