مقاله, وبلاگ کالین

پروتئین کازئین یا وی؟ کدام بهتر است؟

تفاوت پروتئین کازئین و وی

امروزه نسبت به قبل انواع زیادی از پودر پروتئین در بازار وجود دارد که در زمان خرید، به‌خصوص برای ورزشکاران، کار کمی دشوار می‌شود. اما دو نوع پروتئین چند سال است که امتحان خود را پس داده‌اند و در طول سال‌ها مورد توجه و محبوب بوده‌اند؛ یعنی پروتئین کازئین و وی. کازئین و پروتئین وی، هر دو فرآورده شیر هستند که حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری و پودرهای پروتئینی محبوب هستند. اما ویژگی‌های خاصی که این دو فرآورده لبنی دارند، آنها را از هم متمایز می‌کند. در این مقاله قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم که بین پروتئین کازئین یا وی کدام را انتخاب کنیم و تفاوت این ۲ در چیست؟ کدام بهتر است. با ما همراه باشید.

کازئین و وی؛ دو فرآورده لبنی پرطرفدار

کازئین و وی دو نوع پروتئین موجود در شیر گاو هستند که به ترتیب ۸۰% و ۲۰% از پروتئین شیر را به خود اختصاص می‌دهند.

این دو جزو پروتئین‌های باکیفیت محسوب می‌شوند، زیرا حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری‌ای هستند که باید از غذا دریافت کنید و بدن شما نمی‌تواند بدون غذا آنها را بسازد. علاوه بر این، آنها به راحتی هضم و جذب می شوند.

هر دو پروتئین کازئین و وی محصولات جانبی تولید پنیر هستند. در طول فرآیند تولید پنیر، آنزیم‌ها یا اسیدهای خاصی به شیر گرم‌شده اضافه می‌شود. این آنزیم‌ها یا اسیدها باعث می‌شوند کازئین موجود در شیر منعقد شود یا به حالت جامد تبدیل شود و از یک ماده مایع جدا شود. این ماده مایع پروتئین وی است که برای استفاده در محصولات غذایی یا مکمل‌های غذایی به شکل پودری خشک و ارائه می‌شود.

دلمه باقی‌مانده از کازئین را می‌توان برای ایجاد پودر پروتئین شسته و خشک کرد یا به محصولات لبنی مانند پنیر کوتیج اضافه کرد.

بدن شما پروتئین کازئین را کندتر از وی جذب می‌کند

یکی از تفاوت‌های قابل توجه بین کازئین و پروتئین وی این است که میزان سرعت جذب آن‌ها توسط بدن شما چقدر است.

بدن پروتئین را به بسیاری از مولکول‌های کوچک به نام اسیدهای آمینه تجزیه می‌کند که در جریان خون گردش می‌کنند تا زمانی که جذب شوند.

سطوح این آمینو اسیدها پس از مصرف کازئین به مدت چهار تا پنج ساعت در خون بالا باقی می‌ماند اما در مورد پروتئین وی، تنها ۹۰ دقیقه این آمینوآسیدها در خون می‌مانند. این موضوع به دلیل آن است که این دو پروتئین با سرعت‌های متفاوتی هضم می‌شوند.

همانطور که در تولید پنیر این اتفاق می‌افتد، کازئین پس از قرار گرفتن در معرض اسیدهای معده، دلمه را تشکیل می‌دهد. این دلمه فرآیند هضم و جذب بدن شما را طولانی‌تر می‌کند.

بنابراین، پروتئین کازئین آزادسازی آهسته و پیوسته اسیدهای آمینه را برای بدن فراهم می کند و آن را قبل از موقعیت‌های ناشتا مانند خواب ایده‌آل می‌کند.

از طرف دیگر، از آنجایی که بدن پروتئین وی را بسیار سریعتر هضم و جذب می‌کند، بهترین گزینه برای تمرینات ورزشی است، زیرا روند ترمیم و بازسازی عضلات را آغاز می‌کند.

در نتیجه، به طور کلی باید گفت که پروتئین کازئین به آرامی هضم می‌شود در حالی که وی به سرعت هضم می شود. این تفاوت‌ها در میزان جذب، پروتئین کازئین را قبل از خواب و پروتئین وی را برای تمرین‌های شما ایده‌آل می‌سازد.

پروتئین کازئین یا وی

پروتئین وی برای عضله‌سازی بهتر از کازئین است

پروتئین وی برای تمرین و ورزش مناسب‌تر است، زیرا نه تنها به سرعت جذب می‌شود، بلکه مشخصات آمینو اسیدی خاص خود را دارد.

این ماده حاوی مقدار زیادی از آمینو اسیدهای شاخه‌دار (BCAAs) لوسین، ایزولوسین و والین است، در حالی که کازئین حاوی بخش بیشتری از اسیدهای آمینه هیستیدین، متیونین و فنیل آلانین است.

در حالی که تمام اسیدهای آمینه ضروری برای ساخت عضله مهم هستند، لوسین همان چیزی است که این فرآیند را به سرعت آغاز می‌کند.

پروتئین وی تا حدی به دلیل محتوای لوسین بالاتر، سنتز پروتئین ماهیچه‌ای – فرآیندی که در آن عضلات رشد می‌کنند – را بیشتر از کازئین تحریک می‌کند، به‌ویژه زمانی که همراه با تمرینات شما مصرف شود.

با این حال، ناشناخته است که آیا این تحریک بیشتر در سنتز پروتئین عضلانی منجر به رشد بیشتر عضلانی طولانی مدت می شود یا خیر.

آنچه مسلم است این است که کل پروتئین دریافتی شما در طول روز، اندازه و قدرت عضلات را تعیین می‌کند.

به طور خلاصه باید گفت که اسید آمینه پروتئین وی می‌تواند فرآیند عضله‌سازی را بیشتر از کازئین تحریک کند.

پروتئین کازئین و پروتئین وی حاوی ترکیبات مفید متفاوتی هستند

کازئین و پروتئین وی حاوی پپتیدهای فعال زیستی مختلف هستند؛ پپتیدهای فعال ترکیباتی هستند که برای بدن شما بسیار مفید هستند.

پروتئین کازئین

کازئین حاوی چندین پپتید فعال زیستی است که طبق مطالعات مختلف، برای سیستم ایمنی و گوارش بدن مفید است.

برخی از پپتیدهای زیست‌فعال موجود در کازئین نیز با کاهش فشار خون و کاهش تشکیل لخته های خون برای قلب مفید هستند. این پپتیدها مشابه مهارکننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) عمل می‌کنند، دسته‌ای از داروهایی که معمولاً برای کنترل فشار خون تجویز می‌شوند.

آنها همچنین به مواد معدنی مانند کلسیم و فسفر متصل می‌شوند و آن‌ها را حمل می‌کنند و قابلیت هضم آن‌ها را در معده بهبود می‌بخشند.

پروتئین وی

پروتئین وی حاوی تعدادی پروتئین فعال به نام ایمونوگلوبولین است که سیستم ایمنی را تقویت می کند.

ایمونوگلوبولین‌های موجود در وی دارای خواص ضد میکروبی هستند و رشد میکروب‌های مضر مانند باکتری‌ها و ویروس‌ها را از بین می‌برند یا آن‌ها کاهش می‌دهند.

مطالعات روی حیوانات در آزمایشگاه نیز نشان داده است که این پروتئین‌ها اثرات آنتی اکسیدانی دارند و از رشد تومورها و سرطان جلوگیری می‌کنند.

علاوه بر این، برخی ایمونوگلوبولین‌ها مواد مغذی مهمی مانند ویتامین A را از طریق بدن شما منتقل می‌کنند و جذب سایر مواد مغذی مانند آهن را افزایش می دهند.

به طور کلی، کازئین و پروتئین وی حاوی ترکیبات زیست‌فعال مختلفی هستند که به شیوه‌های مختلف برای سلامتی شما مفید هستند.

پروتئین وی و کازئین و تفاوت آنها

فواید پروتئین در رژیم غذایی

پروتئین نقش‌های مهم و مختلفی در بدن ایفا می‌کنند و به همین دلیل برای سلامتی بسیار مهم هستند.

این نقش‌ها عبارتند از:

آنزیم‌ها: پروتئین‌هایی که واکنش‌های شیمیایی را در بدن شما انجام می‌دهند.

آنتی بادی‌ها: این نوع پروتئین‌ها ذرات خارجی مانند ویروس‌ها را حذف می‌کنند تا به مبارزه با عفونت کمک کنند.

پیام‌رسان‌ها: بسیاری از پروتئین‌ها، هورمون‌هایی هستند که سیگنال‌های سلولی را هماهنگ می‌کنند.

ساختار: این نوع پروتئین‌ها فرم و سلامت را برای پوست، استخوان‌ها و تاندون‌ها را فراهم می‌کنند.

انتقال و ذخیره‌سازی: این پروتئین‌ها موادی از جمله هورمون‌ها، داروها و آنزیم‌ها را در بدن شما جابه‌جا می‌کنند.

پروتئین فراتر از عملکردهای اصلی تغذیه ای خود در بدن، مزایای دیگری نیز دارد از جمله:

کاهش چربی: پروتئین با کاهش اشتها و افزایش متابولیسم به کاهش چربی کمک می‌کند.

کنترل قند خون: وقتی پروتئین به جای کربوهیدرات مصرف شود، می‌تواند کنترل قند خون را در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ بهبود بخشد.

فشار خون: مطالعات نشان می‌دهد افرادی که پروتئین بیشتری مصرف می‌کنند – صرف نظر از منبع آن – فشار خون پایین‌تری دارند.

این فواید به طور کلی با مصرف بیشتر پروتئین مرتبط است، نه لزوماً با کازئین یا وی.

پروتئین کازئین یا وی؟ کدام یک بهتر است؟

پروتئین آب پنیر و کازئین با وجود اجزای فعال زیستی متفاوتشان، اطلاعات تغذیه‌ای کمی متفاوت از هم دارند.

هر قاشق استاندارد (۳۱ گرم یا ۱.۱ اونس)، پروتئین وی حاوی:هر قاشق استاندارد (۳۴ گرم یا ۱.۲ اونس)، پروتئین کازئین حاوی:  
کالری: ۱۱۰کالری: ۱۲۰
چربی: ۱ گرمچربی: ۱ گرم
کربوهیدرات: ۲ گرمکربوهیدرات: ۴ گرم
پروتئین: ۲۴ گرمپروتئین: ۲۴ گرم
آهن: ۰٪آهن: ۴%
کلسیم: ۸%کلسیم: ۵۰%

به خاطر داشته باشید که این حقایق تغذیه‌ای ممکن است با توجه به محصول خاصی که خریداری می‌کنید متفاوت باشد، بنابراین حتماً برچسب‌ها را با دقت بخوانید.

علاوه بر این، عوامل دیگری نیز وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند:

  • پودر پروتئین کازئین عموماً گرانتر از پودر آب پنیر یا همان پودر وی است.
  • پودر پروتئین وی نسبت به کازئین تمایل به ترکیب بهتری دارد.
  • پودر پروتئین وی معمولاً قوام و طعم بهتری نسبت به کازئین دارد.

شما می‌توانید هر دو پودر را به صورت جداگانه بخرید و پودر پروتئین وی را همراه با تمرین و سپس کازئین را قبل از خواب مصرف کنید.

نحوه استفاده از پروتئین کازئین و پروتئین وی

برای مصرف خوراکی این دو پروتئین می‌توانید آن‌ها را با آب یا شیر مخلوط کنید. اضافه کردن این دو پروتئین به شیر شیک‌های پروتئینی – به ویژه کازئین – آن‌ها را غلیظ‌تر می‌کند.

در صورت امکان، پودر پروتئین و مایع خود را به جای قاشق با شیکر یا انواع دیگر مخلوط کن مخلوط کنید. انجام این کار باعث می‌شود قوام مایع بهتر و پراکندگی آن یکسان‌تر شود.

همیشه ابتدا مایع و سپس یک پیمانه پروتئین اضافه کنید. این دستور مانع از چسبیدن پروتئین به کف ظرف شما می‌شود.

ضمن این که بعضی پروتئین‌های کازئین و وی مصرف خوراکی ندارند و برای مصرف صنعتی استفاده می‌شوند. شرکت کالین این دو محصول را به صورت صنعتی عرضه می‌کند که برای استفاده در انواع مواد غذایی مانند کلوچه استفاده می‌شود.

و در پایان این که…

کازئین و پروتئین وی هر دو محصول لبنی هستند و از شیر به دست می‌آیند. این دو از نظر زمان هضم متفاوت هستند؛ کازئین به آرامی هضم می‌شود و مصرف آن قبل از خواب توصیه می‌شود، در حالی که پروتئین وی به سرعت هضم می‌شود و برای تمرینات و رشد عضلات ایده‌آل است.

هر دو حاوی ترکیبات زیستی فعال متفاوتی هستند که می‌توانند سیستم ایمنی بدن را تقویت کنند و فواید دیگری نیز دارند.

انتخاب یکی از این دو لزوماً نتایج بهتری را از ورزش و تمرین به ارمغان نمی‌آورد یا سلامت شما را به طور قابل توجهی بهبود نمی‌بخشد، بنابراین می‌توانید بین این دو یکی را انتخاب کنید یا ترکیبی بخرید که حاوی هر دو باشد.

مهمتر از همه، به یاد داشته باشید که کل مصرف روزانه پروتئین شما بیشترین اهمیت را دارد. در حالی که کازئین و وی تفاوت های خود را دارند، هر کدام نقش مهمی در بدن شما ایفا می کنند و فواید سلامتی متعددی را ارائه می دهند.

اگر قصد خرید پودر صنعتی را دارید، همین حالا با کالین تماس بگیرید!

سوالات متداول درباره پروتئین کازئین یا وی

آیا پروتئین وی بهتر از پروتئین کازئین است؟

به نظر نمی‌رسد که تفاوتی در اثرات افزایش عملکرد آب پنیر در مقابل پروتئین کازئین وجود داشته باشد، و هر دو تقریباً عملکرد مشابهی دارند.

آیا می توانم وی و کازئین را  هم‌زمان مصرف کنم؟

بله، می توانید پروتئین کازئین و وی را با هم مخلوط کنید. ترکیب پروتئین وی و کازئین یک روش رایج در بین ورزشکاران است تا از مزایای هر دو استفاده کنند.

آیا کازئین ارزانتر از آب پنیر است؟

پودر پروتئین کازئین نسبت به پودر پروتئین وی به ازای هر گرم قیمت بالاتری دارد، اما پروتئین بیشتری را در ازای پول خود دریافت می‌کنید. پودر پروتئین آب پنیر به راحتی با مایعات مخلوط می شود، در حالی که پودر پروتئین کازئین ممکن است گلوله ایجاد کند.

بازگشت بە لیست
3 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Mojgan Hajizamani

مطلب عالی بود

مهرداد

بنظرم در عین سادگی همه موارد لازم بشکل دقیقی توضیح داده شده بود.
واقعا سپاسگزارم‌