متن مقاله


موزارلا نوعی پنیر نرم و ملایم است که معمولاً با نام پنیر پیتزا شناخته می شود. نام موزارلا از موتزار ایتالیایی گرفته شده است. افسانه هایی در مورد موزارلا وجود دارد که می گوید، موزارلا برای اولین بار زمانی درست شد که دلمه های پنیر به طور تصادفی در یک سطل آب داغ در یک کارخانه تولید پنیر در نزدیکی ناپل افتادند و پس از آن اولین موزارلا ساخته شد! در واقع، پنیرهای جدید اغلب هنگام رخ دادن اشتباهات فرموله می شوند، بنابراین ممکن است حقیقتی در داستان وجود داشته باشد!

اگرچه پنیر شیر گاومیش از قبل، در قرن 12 در کامپانیا وجود داشته است، اصطلاح موزارلا  در قرن شانزدهم ظاهر شد. این پنیر در اواخر قرن 18 محبوب شد. امروزه موزارلا عمدتا با استفاده از شیر گاو تولید می شود. خلاصه موزارلا نوعی پنیر نرم است که سدیم و کالری کمتری از سایر پنیرها دارد و همچنین حاوی پروبیوتیک هایی است که ممکن است سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کنند.

تاریخچه پیتزا

تاریخچه پیتزا از دوران باستان آغاز می شود، زمانی که فرهنگ های مختلف باستانی نان های پهن اولیه را با چندین مواد روکش می کردند. کلمه پیتزا اولین بار در سال 997 میلادی در گائتا و به طور متوالی در مناطق مختلف ایتالیای مرکزی و جنوبی ثبت شد. پیتزا عمدتا در ایتالیا و توسط مهاجران ایتالیایی خورده می شد. این وضعیت پس از جنگ جهانی دوم تغییر یافت، زمانی که نیروهای متفقین مستقر در ایتالیا همراه با غذاهای دیگر ایتالیایی از پیتزا لذت بردند.

طرز تهیه پیتزای مارگریتا با سس پامادورا

افسانه ها حاکی از آن است که امبرتو اول پادشاه ایتالیا و ملکه مارگریتا در سال 1889 از ناپل دیدن کردند. در آنجا از اسپوزیتو ، سر آشپز معروف ایتالیایی خواسته شد تا برای آنها یک پیتزا درست کند. وی با گوجه فرنگی تازه، پنیر موزارلا، و ریحان نوعی پیتزای عالی درست کرد که بعد ها اسم ملکه بر روی پیتزا قرار گرفته و مارگریتا نامیده شد.

پنیر پیتزا

 

“سس پومودورو” چیست؟

“Pomodoro” در ایتالیایی به معنی “گوجه فرنگی” است و سس پودورو، یک نوع سس گوجه فرنگی تازه است. راز یک سس گوجه فرنگی ایتالیایی در ترکیبات اصلی آن نهفته است: گوجه فرنگی های شیرین و رسیده ، ریحان تازه و روغن زیتون فوق العاده تمام آن چیزی است که شما نیاز دارید.

مواد لازم برای درست کردن سس پودورو

  • سیر 2 حبه
  • ریحان 100 گرم
  • خمیر پیتزای ایتالیایی 1 عدد
  • پنیر پیتزا به میزان لازم
  • گوجه فرنگی بزرگ 4 عدد
  • نمک، فلفل سیاه و آویشن

طرز تهیه سس پامودورا

ابتدا گوجه ها را پوره کنید. برای این کار می توانید گوجه ها را ریز خورد کرده و یا توسط میکسر آن ها را پوره کنید. سپس سیر ها را پوست گرفته ، ریز خورد کنید. در تابه ای روغن زیتون ریخته و سیرها را کمی تفت دهید تا طلایی شوند.

در مرحله ی بعدی، گوجه فرنگی های پوره شده را به سیر بیافزایید. نمک، فلفل سیاه و آویشن را اضافه نموده و مواد را تفت می دهیم تا آب گوجه ها کشیده شوند. ریحان ها را به سس افزوده و اجازه دهید یک دست شود.

بعد از اینکه سس غلیظ شد، اجازه دهید کمی خنک شود.

طرز تهیه پیتزا مارگریتا

برای تهیه پیتزا، کافی است سس پامودورا را بر روی نون پیتزا مالیده و چند عدد ریحان و گوجه گیلاسی به عنوان تزئین اضافه کنید. پنیر پیتزا را بر روی نان ریخته و سپس آن را در فری که از قبل آن را با دمای 270 درجه گرم کرده اید قرار دهید. بعد از اینکه روی پنیر طلایی شد پیتزای شما آماده است.

 
کره حیوانی فرمسیل ۲۵۰ گرم
پودر آب پنیر ۲5 کیلوگرم
پنیر پروسس چدار
پنیر چدار پروسس ۳۵۰ گرم
پنیر پارمسان طبیعی ۲۰۰ گرم