مقاله, وبلاگ کالین

تاریخچه پیتزا، غذای پنیری خوشمزه

تاریخچه پیتزا

پیتزا نه تنها یکی از محبوب ترین غذاها در جهان است، بلکه تاریخچه جذابی نیز دارد.

پیتزا، فست فود مورد علاقه در تمام دنیا است. در خانه، رستوران‌ها و غذاهای خیابانی پیتزا را می‌یابید. فقط در ایالات متحده سالانه حدود سه میلیارد پیتزا فروخته می‌شود که به طور متوسط برای هر نفر ۴۶ برش است. اما داستان این که چگونه یک پیتزای ساده از چنین سلطه جهانی برخوردار شده، اطلاعات زیادی در مورد تاریخ مهاجرت، اقتصاد و تغییرات تکنولوژیک نشان می‌دهد. تا به حال به این فکر کرده‌اید که طعم اولین پیتزا چگونه بوده است؟ در مورد پیتزا، سوالات زیادی وجود دارد. پیتزا از کجا آمده؟ از کجا می‌توانست این ایده حیرت‌انگیز ذهن کسی خطور کند که یک خمیر گرد را بردارد، مقداری سس روی آن بریزد، روی آن را با پنیر پر کنید و سپس آن را در فر بگذارد؟ چند پیتزا قبل از تهیه یک پیتزای عالی سوختند تا قلق پخت پیتزا به دست بیاید؟ تاریخچه پیتزا در جهان، تاریخچه‌ای بسیار طولانی است؛ بیایید در این مقاله نگاهی به تاریخچه کامل این غذای خوشمزه داشته باشیم.

تاریخچه پیتزا

پیتزا مال کدام کشور است؟ این سوالی است که شاید همه ما در زمان سرو کردن پیتزا به آن فکر می‌کنیم و تصور می‌کنیم که تاریخچه این غذای خوشمزه به ایتالیا برمی‌گردد. اما واقعاً پیتزا از کجا آمده است؟ منشا پیتزا هنوز به طور کامل شناخته نشده است. با این حال، آنچه که مسلم است این است که در طول سالیان سال، مردم برای خوش طعم کردن نان، هر طعمی را که دوست داشتند روی نان اضافه می‌کردند و شاید این اولین گام در اختراع پیتزا بوده است.

در حدود قرن ششم قبل از میلاد، سربازان ایرانی که در ارتش داریوش بزرگ خدمت می‌کردند، روی سپرهای جنگی خود نان تخت می‌پختند و سپس پنیر و خرما را به عنوان چاشنی به آن اضافه می‌کردند.

در قصه قدیمی انه‌ئید که در حدود ۱۹ قبل از میلاد نوشته شده و داستان آن در طول جنگ تروا اتفاق می‌افتد، صحنه ای وجود دارد که در آن آینیاس و مردان “کیک های گرد” با سبزیجات پخته شده سرو می‌شوند.

برخی از مورخان ادعا می‌کنند که پیتزای مدرن بیش از ۲۰۰۰ سال پیش در رم اختراع شد، یعنی زمانی که سربازان رومی پنیر و روغن زیتون را به ماتزا (نان مخمر) اضافه کردند.

اولین پیتزا در کجا درست شد؟

اگرچه بسیاری از مردم وقتی به اولین پیتزا می اندیشند به ایتالیا اشاره می کنند، اما مورخان معتقدند که این غذا تاریخچه طولانی‌تری دارد – البته به شرطی که پیتزا را به طور کلی تعریف کنید و منظور دقیقاً همین پیتزای امروزی نباشد، به عنوان مثال، نان‌های مسطح را در نظر بگیرید. یونانیان باستان، رومی‌ها و مصری‌ها این نان‌ها را با روغن‌ها و گیاهان مختلف می‌خوردند. حتی در قرن ششم قبل از میلاد، ایرانیان نان‌های مسطح پوشیده از پنیر و خرما می‌پختند، رویه‌های پیتزا که می‌توانست در خانه در یک پیتزافروشی مدرن وجود داشته باشد.

اما پیتزا آنطور که امروز می شناسیم به عنوان نوعی نان تخت شروع شد که در بخش های فقیرنشین ناپل ایتالیا رایج بود و به همین دلیل امروز به عنوان غذای ایتالیایی شناخته می‌شود. پس می‌توان تاریخچه پیتزا ایتالیایی را به شهر ناپل برمی‌گردد.

تاریخچه پیتزا در ایران

اولین پیتزافروشی در ایران در اوایل دهه ۱۳۴۰ و در خیابان نوفل لوشاتو افتتاح شد. این پیتزافروشی، «پیتزا داوود» نام داشت. پیتزاهای پیتزا داوود خیلی زود طرفدارای زیادی پیدا کرد. کم‌کم پیتزافروشی‌های دیگری هم در شهرهای شمالی تهران راه‌اندازی شد و خیلی زود این غذای فرنگی و جذاب برای ایرانی‌ها در همه جای تهران و بعد از آن در شهرهای دیگر گسترش پیدا کرد. اکنون، پیتزا یکی از محبوب‌ترین غذاها در ایران است.

اگر قصد خرید پنیر پیتزا دارید، حتماً سری به پنیر پیتزاهای کالین از صفحه محصولات بزنید. پنیر پیتزاهای کالین با عطر خاص و کش زیاد، پیتزایی خوش‌طعم و فوق‌العاده برای شما به ارمغان می‌آورند.

تاریخچه پیتزا مارگاریتا

تاریخچه پیتزا مارگاریتا مانند تاریخچه خود پیتزا، کمی مبهم است. یکی از داستان‌ها در مورد این پیتزا ادعا می‌کند که این پیتزای خوشمزه زمانی ایجاد شد که پادشاه و ملکه بعدی ایتالیا از ناپل در سال ۱۸۸۹ بازدید کردند. این خانواده سلطنتی تلاش می‌کرد تا خود را مردمی و پادشاه مردم نشان دهد و مانند  مردم عادی غذا بخورد و به این ترتیب بود که این پیتزا، که غذای فقرا محسوب می‌شود، به وجود آمد.

مارگاریتا ساووی، ملکه آینده ایتالیا، رافائل اسپوزیتو، پیتزاساز برجسته در ناپل، را احضار کرد و چندین شیرینی پای را که او درست کرده بود، امتحان کرد. او یکی از پیتزاهایی را که مارگاریتا ساووی به او دستور داده بود را با سیر و دیگری را پر از ماهی آنچوی کرد؛ یک پیتزای دیگر را هم با سس گوجه فرنگی پوشاند و روی آن پنیر موزارلا و ریحان پاشید. همین پیتزای آخر که با سس گوجه و ریحان و پنیر موزارلا پر شده بود و شبیه به پرچم ایتالیا بود، مورد پسند ملکه مارگاریتا قرار گرفت و  اسپوزیتو آن را به نام ملکه آینده خود “پیتزا مارگاریتا” نامید.

به این ترتیب بود که پیتزا مارگاریتا به وجود آمد.

پیتزا مارگاریتا

تاریخچه پیتزا آمریکایی

پیتزا در اوایل دهه ۱۹۱۰ توسط مهاجران ایتالیایی به آمریکا راه یافت. ابتدا این غذا در ساحل شرقی و در غرب میانه آمریکا، در شهرهایی مانند اوماها، نبراسکا، و راسین و ویسکانسین ظاهر شد. اما وقتی پای پیتزا به شهر نیویورک باز شد، شهرت آن در همه جای آمریکا پیچید.

امروز از نیویورک تا شیکاگو و کالیفرنیا این غذای خوشمزه حضور دارد و طبق آمارها، آمریکایی ها بیش از سه میلیارد پیتزا در سال مصرف می‌کنند.

تاریخچه پیتزا پپرونی

برخلاف خاستگاه پیتزا که به شهر ناپل ایتالیا برمی‌گردد، و البته برخلاف تصور رایج، پپرونی در ایتالیا اختراع نشد. این پیتزا در واقع توسط مهاجران ایتالیایی در شهر نیویورک و در اوایل دهه ۱۹۰۰ ایجاد شد. جای تعجب نیست که این پیتزا محبوب ترین پیتزا در آمریکاست! پپرونی کلمه ایتالیایی برای فلفل دلمه‌ای است.

پیتزا پپرونی

امیدواریم این مطلب به شما کمک کرده باشد که با تاریخچه این غذای محبوب جهانی آشنا شده باشید. پیتزا امروز در جهان، و البته در ایران، طرفداران زیادی دارد.

سوالات متداول در مورد تاریخچه پیتزا

چه کسی اولین بار پیتزا را اختراع کرد؟

تاریخچه پیتزای امروزی از ایتالیا شروع شده است رافائل اسپوزیتو از ناپل اولین آشپزی بود که این غذا را پخت.

اولین پیتزا چه نام داشت؟

اولین پیتزا به شکل امروزی پیتزا مارگاریتا نام گرفت که این نام از ملکه ایتالیا برگرفته شده است.

پیتزا مال کدام کشور است؟

اولین پیتزا به شکل امروزی در ایتالیا و شهر ناپل درست شد.

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *