مقاله, وبلاگ کالین

با انواع پنیر موزارلا بیشتر آشنا شوید

انواع موزارلا

زمانی که می‌خواهید یک غذای ایتالیایی خوش‌طعم مثل پیتزا درست کنید و دستور غذای آن را نگاه می‌کنید، به احتمال خیلی زیاد نام یک پنیر نرم از سرزمین ایتالیا به چشمتان خواهد خورد، یعنی پنیر موزارلا. اما آیا می‌دانستید که موزارلا نام پنیری است که حدود ۱۲ نوع پنیر دیگر را در برمی‌گیرد. احتمالاً شما هم نام پنیرهایی مثل پنیر پیتزا، موزارلای توپی (بال موزارلا)، پنیر مدادی، پنیر پیچی و پنیر گیس بافت کالین را شنیده‌اید. این پنیرها همگی زیر مجموعه پنیر موزارلا هستند. در این مطلب سعی داریم تا با انواع پنیرهای موزارلا آشنا شویم و “غذاهایی که با پنیر پیتزا میشه درست کرد” را با هم یاد بگیریم . با ما همراه باشید.

آشنایی با پنیر موزارلا

موزارلا از واژه‌ی ایتالیایی “mozzare” به معنای «برش» گرفته شده است، زیرا این پنیر در زمان تولید با دست بریده می‌شود. ریشه تولید این محصول به واردات گاومیش برای کار در زمین‌های جنوب ایتالیا برمی‌گردد.

گیف پرچم ایتالیا

موزارلا در حدود قرن هفتم در ایتالیا متولد شد. در آن زمان، آوردن گاومیش‌های آسیایی برای کشت و زرع زمین امری رایج بود. کم کم با گذشت زمان ایتالیایی‌ها متوجه شدند که می‌توان از شیر گاومیش برای تهیه پنیر استفاده کرد. در واقع، کشاورزان ایتالیایی متوجه شدند که شیر گاومیش بسیار خامه‌ای است و مخصوصاً برای تولید پنیر ایده‌آل به نظر می‌رسد.

این ویژگی خامه‌ای شیر گاومیش به گونه‌ای است که برای تهیه ۱ کیلوگرم موزارلا به ۴ لیتر شیر نیاز است، این درحالی است که اگر بخواهیم از شیر گاو برای تولید موزارلا استفاده کنیم نیاز به ۱۲ لیتر شیر داریم.

در قرن هفدهم، با افزایش تقاضا برای خرید موزارلا، تولیدکنندگان مجبور شدند برای تسریع پاسخگویی به تقاضاها، از شیر گاو هم در کنار شیر گاومیش استفاده کنند. به همین دلیل است که بین موزارلای تولید شده با شیر گاومیش و موزارلای تولید شده با شیر گاو تفاوت وجود دارد.

امروز تولید موزارلا به سختی زمان‌های قدیم نیست و به‌صورت صنعتی تولید می‌شود. اکنون ۹۰ درصد پنیرهای موزارلا موجود در بازار از شیر گاو تهیه می‌شوند.

موزارلا یک پنیر ضروری و مهم در ایتالیا است و اهمیت این پنیر به حدی است که به آن «طلای سفید ایتالیا» می‌گویند و در اکثر غذاها استفاده می‌شود.

امروزه این پنیر در ایتالیا در مناطق کامپانیا، آپولیا، باسیلیکاتا، کالابریا، آبروزو، مولیز، مارکه و در جنوب لاتیوم تولید می‌شود.

معرفی انواع پنیر موزارلا

در ادامه با انواع پنیر موزارلا بیشتر آشنا خواهیم شد.

معرفی انواع موزارلا

بوکونچینی (موزارلا توپی)

موزارلای بوکونچینی (Bocconcini) که به معنی «اندازه لقمه‌ای» ترجمه می‌شود، دقیقاً به همین شکل است؛ این نوع موزارلا که در ایران به آن موزارلای توپی یا بال موزارلا گفته می‌شود، یک پنیر توپی شکل به اندازه گوجه کوچک است. در ابتدا، بوکونچینی فقط با شیر گاومیش ساخته می‌شد، اما اکنون معمولاً آن را از مخلوط شیر گاومیش و گاو تولید می‌کنند. از این پنیر بر روی سالاد استفاده می‌شود. شما می‌توانید لینک خرید پنیر موزارلای توپی کالین را در انتهای متن مشاهده کنید.

بوراتا

پنیر بوراتا (Burrata) یک پنیر نرم و قابل پخش است که معمولاً با شیر گاو درست می‌شود. این پنیر نیز حالت توپی‌شکل اما ابعادی بزرگ‌تر از موزارلای بوکونچینی دارد. قسمت بیرونی دیواره نازکی از موزارلا است که در حالی که هنوز گرم است به صورت کیسه‌ای در می‌آید و پس از آن داخل آن با پنیر استراچاتلا و خامه پر می شود. این پنیر معمولاً با نان سرو می‌شود.

چیلیه‌جینه

چیلیه‌جینه (Ciliegine) در زبان ایتالیایی به معنی گیلاس است. این پنیر در ایران با نام موزارلای گیلاسی شناخته می‌شود و نسخه کوچک‌‌تر موزارلای بوکوچینی است. از این نوع موزارلا نیز روی سالاد استفاده می‌شود.

موزارلای نیمه‌سخت

موزارلای کم‌رطوبت یا نیمه‌سخت که به صورت قالبی، خرد شده یا رنده شده در بازار فروخته می‌شود، پنیر موزارلایی است که آب کمتری نسبت به سایر پنیرهای موزارلا دارد. موزارلای نیمه‌سخت از نظر استحکام بیشتر با چدار قابل مقایسه است.

موزارلای دی بوفالا

موزارلا دی بوفالا همان طور که از نامش پیداست، موزارلایی است که به طور کامل از شیر بوفالو یا همان گاومیش تهیه می شود. این نوع موزالا پرچرب، خامه‌ای و ایده‌آل برای میان وعده است. این پنیر سنتی فقط در مناطق خاصی از ایتالیا تولید می‌شود.

موزارلا فیور دی لاته

موزارلا فیور دی لاته در زبان ایتالیایی به معنی “خامه شیر” است. این پنیر به طور کامل با شیر گاو درست می‌شود و به همین دلیل هم چربی کمتری دارد و هم قیمت آن ارزان‌تر است.

اوولینی

اوولینی (Ovolini) یک پنیر موزارلای توپی‌شکل به اندازه یک تخم مرغ بزرگ است که می‌توان آن را با شیر گاومیش، گاو یا مخلوطی از این دو شیر درست کرد.

پرلینی

پرلینی (Perlini) یک موزارلای توپی واقعاً دوست‌داشتنی است. اندازه این پنیر  در واقع به اندازه مروارید است و برای سالاد و پاستا بسیار ایده‌آل است.

پکورلا

پکورلا  (Pecorella) یکی از انواع موزارلا است که بجای آن که با شیر گاومیش یا گاو تولید شود، از شیر گوسفند تهیه می‌شود.

ترچا (گیس بافت)

موزارلا ترچا (Treccia) نوعی پنیر کلاسیک (از شیر گاومیش یا گاو) است که به‌جای شکل توپی، حالت بافته شده دارد. این پنیر در ایران به نام پنیر گیس بافت شناخته می‌شود و برند کالین این پنیر را به بازار عرضه کرده است. شما می‌توانید لینک خرید پنیر گیس بافت کالین را در انتهای متن مشاهده کنید.

استراچاتلا

استراچاتلا (stracciatella)، که در ایتالیایی به معنای “خرد شده” است، در واقع تکه‌های موزارلا خرد شده است. معمولاً از این پنیر در داخل پنیر توپی بوراتا استفاده می‌شود.

موزارلای دودی

موزارلای دودی که در ایتالیایی با نام affumicata شناخته می‌شود، ظاهری طلایی‌رنگ، کمی سخت و طعمی تند دارد.

پنیر موزارلا مدادی

پنیر مدادی یکی از پرطرفدارترین پنیرهای موجود در بازار است. این پنیر نرم است و کاربردهای مختلفی دارد. از این پنیر می‌توان روی سالاد و یا به عنوان مزه استفاده کرد. همچنین این پنیر برای کودکان جذاب است و می‌تواند انتخابی خوب برای زنگ تفریح آن‌ها مدرسه باشد.شما می‌توانید لینک خرید پنیر مدادی کالین را در انتهای متن مشاهده کنید.

موزارلای رنده شده

پنیر موزارلای رنده شده یکی از شناخته‌شده‌ترین پنیرهای موزارلا است که از آن بیشتر به‌عنوان پنیر پیتزا یاد می‌شود. این پنیر در کارخانه توسط دستگاه خرد و رنده شده است و می‌توان آن را به‌راحتی روی پیتزا ریخت و از کش آمدن آن لذت برد. شما می‌توانید لینک خرید پنیر پیتزای رنده شده کالین را در انتهای متن مشاهده کنید.

موزارلای پیچی

این موزارلا شبیه به موزاری گیس بافت است با این تفاوت که تعداد نوارهای آن ۲ نوار است و شکلی شبیه به پیچ دارد. شما می‌توانید لینک خرید پنیر گیس بافت کالین را در انتهای متن مشاهده کنید.

و در پایان این که …

پنیرهای موزارلا، این میراث به جا مانده از کشور ایتالیا، در انواع مختلف با اسم‌های گوناگون عرضه می‌شوند که کاربرد آن‌ها تقریباً یکسان است؛ این پنیرها معمولاً در کنار غذاها، داخل غذاها و یا به عنوان مزه در میز مزه استفاده می‌شوند.

برند کالین یکی از تولیدکنندگان برتر انواع پنیرهای موزارلا است که پنیرهای موزارلای خود را به شکل پنیر توپی، پنیر مدادی، پنیر گیس بافت و پنیر پیتزا ارائه می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.