مقاله, وبلاگ کالین

هرآنچه باید در رابطه با طرز تهیه چیز کیک بدانید

چیز کیک

امروز قصد داریم برای شما از تاریخچه، انواع و طرز تهیه چیز کیک بگوییم. چرا؟ بیایید سری به گذشته‌ها بزنیم. از سال‌های قدیم تا امروز در سراسر دنیا شیرینی، کیک و دسرهای متفاوتی خلق شده‌اند. میان‌وعده‌هایی که لذت یک عصرانه، دورهمی یا حتی جشن‌ها را دو چندان کرده‌اند. اصلا قنادها و شیرینی‌پزها طی سال‌های فعالیتشان، طعم زندگی ما را عوض کرده‌اند.

تا به حال به طعم کیک‌ها و شیرینی‌ها فکر کرده‌اید؟ با دستکاری و کمی خلاقیت می‌توانید هر طعمی از کیک و شیرینی را خلق کنید. همین چیز کیک را در نظر بگیرید. تا به حال چند نوع چیز کیک را در ویترین شیرینی‌فروشی‌ها دیده‌اید؟ مزه چند نوع چیز کیک را امتحان کرده‌اید؟ می‌دانید این دسر از چه سالی و چطور وارد رسپی‌های غذایی شده است؟ اگر شما هم جزء طرفدارانش هستید و انواع و طرز تهیه چیز کیک را نمی‌دانید، با ما همراه باشید.

چیز کیک، دسری به قدمت تاریخ

شاید گمان کنید طرز تهیه چیز کیک در سال‌های اخیر کشف شده است. اما حقیقت این است که این دسر، قدمتی ۴۰۰۰ ساله دارد. چطور؟ شواهد نشان می‌دهد که یونانی‌های اولین بار طرز تهیه چیز کیک را به دست آورده و با این شیرینی در ۴۰۰۰ سال پیش آشنا شده‌اند.

در طرز تهیه چیز کیک یونانی از آرد گندم، پنیر و عسل استفاده شده است. یونانی‌ها معتقد بودند که پنیر خواص زیادی دارد و چیز کیک می‌تواند انرژی زیادی به افراد منتقل کنند. به همین خاطر اولین ورزشکاران المپیک یونان برای تغذیه خود از چیز کیک کمک می‌گرفتند. اما چه شد که از نوع قدیمی و ترکیب عسل، آرد و پنیر به چنین چیز کیک‌های جدیدی رسیدیم؟

با شروع جنگ بین یونان و روم، رومی‌ها با چیز کیک آشنا شدند و این طرز تهیه را به کشور خودشان منتقل کردند. قنادان رومی با تغییر در طرز تهیه چیز کیک، تخم مرغ را به این رسپی آماده اضافه کردند و آن را روی آجر داغ پختند. در واقع می‌توانیم بگوییم، رسپی یونانی‌ها شباهتی به چیزکیک‌های تنوری فعلی دارد.

رومی‌ها به تدریج و در ادامه کشورگشایی‌ها رسپی چیز کیک را به اروپای شرقی انتقال دادند. قنادهای انگلیسی با ترکیب کره، شیر و شکر به این رسپی، طرز تهیه چیز کیک جدیدی را ارائه دادند. با مهاجرت اروپایی‌ها به آمریکا، سفر چیز کیک به آمریکا ادامه پیدا کرد. در سال ۱۹۳۵ یک مزرعه‌دار آمریکایی، تغییری در روند تولید پنیر ایجاد کرد و پنیر خامه‌ای به وجود آمد.

بعد از توجه همه به این محصول تازه، این پنیر با نام تجاری فیلادلفیا فروحته شد و توسط یک قناد آلمانی مهاجر آمریکا، جایگزین پنیر روی چیز کیک شد.
با محبوب شدن این دسر در آمریکا و انتقال طرز تهیه چیز کیک به دنیا، هرروز تنوع این دسر بیشتر می‌شود. در حال حاضر هر کشور و حتی هر آشپزی می‌تواند رسپی و دستور مخصوصی برای چیز کیک داشته باشد.

انواع طرز تهیه چیز کیک در دنیا

در حال حاضر بیشترین تنوع طرز تهیه چیز کیک برای فیلینگ پنیر آن است. برای مثال ایتالیایی‌ها از پنیر ریکوتا، آلمانی‌ها پنیر کوتاژ، ژاپنی‌ها با سفیده تخم مرغ و نشاسته فراوان استفاده می‌کنند. اما اصلی‌ترین رسپی انواع چیز کیک در دنیا عبارت‌اند از:

چیز کیک نیویورکی

آمریکایی‌ها معتقدند که با ارائه طرز تهیه چیز کیک نیویورکی در دنیا، جان تازه‌ای به این کیک و دسر بخشیده‌اند. برای تهیه چیز کیک نیویورکی از پنیر خامه‌ای لطیف و بیسکوئییت خرد شده و کره استفاده می‌کنند. چیز کیک نیویورکی با قرار گرفتن در فر آماده می‌شود و برای سرو باید در یخچال نگهداری شود.

چیز کیک ژاپنی

تا به حال چیز کیک‌های پنبه‌ای و پفکی را امتحان کرده‌اید؟ همان چیزکیک‌های تپل و بافت نرم که تصاویرشان در شبکه‌های اجتماعی بسیاری دیده می‌شود. ژاپنی‌ها طرز تهیه چیز کیک را از جنگ جهانی دوم از آمریکایی‌ها یاد گرفتند و سبک نوینی از چیز کیک را به بازار جهانی ارائه دادند. دلیل پف این چیز کیک استفاده از سفیده تخم مرغ در مایه کیک است. در واقع چیز کیک ژاپنی را می‌توان به عنوان یک کیک نوش جان کرد نه دسر یخچالی

چیز کیک ایتالیایی

شاید شما ایتالیا را به سرزمین پنیر پیتزا و پاستا بشناسید. اما می‌توان گفت که ایتالیا سرزمین چیز کیک ریکوتاست. ایتالیایی‎ها چیز کیک را با پنیر ریکوتا تهیه می‌کنند. در نتیجه بافت چیز کیک ایتالیایی کمی خشک‌تر و لطافتش کمتر است. اما از طعم و مزه این چیز کیک همین را بگوییم که کافیست یک بار امتحانش کنید. ترکیب پنیر ریکوتا با کمی شیر در طرز تهیه چیز کیک ایتالیایی، طعمی بی‌نظیر را به وجود می‌آورد.

چیز کیک سوئدی

طرز تهیه چیز کیک سوئدی با سراسر دنیا متفاوت است. چیز کیک سوئدی دولایه نیست و به آن‌ها به شیر، مایه پنیر زده، پنیر کوتاژ را به مواد کیک اضافه می‌کنند و چیز کیک را در فر قرار می‌دهند. یکی دیگر از تفاوت‌های چیز کیک سوئدی، نوع خوردن آن است. سوئدی‌ها چیز کیک را همان‌طور که گرم است همراه با انواع خامه و مربا سرو می‌کنند.

چیز کیک میوه‌ای

این چیزکیک برای کشور خاصی نیست. هر میوه‌ای که دوست داشته باشید می‌تواند ترکیب خوبی با پنیر باشد و چیز کیک میوه‌ای را خلق کند. برای مثال می‌توانید از آلبالو برای طرز تهیه چیز کیک میوه‌ای استفاده کنید. چطور؟ در ادامه رسپی چیز کیک ساده را به شما آموزش می‌دهیم و طریقه اضافه کردن آلبالو را می‌گوییم.

طرز تهیه چیز کیک ساده یخچالی

برای تهیه چیز کیک در خانه می‌توانید از دو پایه بیسکوئیتی یا کیکی استفاده کنید. مواد اولیه برای این رسپی عبارت اند از

  • پنیر خامه‌ای: ۱۰۰ گرم
  • خامه: ۳۰ گرم
  • کره : ۱۰۰ گرم
  • بیسکوییت خرد شده: ۲۰۰ گرم
  • کیک ساده گرد: ۱ عدد متوسط
  •  آلبالو: ۳۰ گرم

برای آماده‌سازی این چیز کیک بهتر است از یک قالب کمربندی کمک بگیرید. اگر قصد دارید بیسکوئیت را برای پایه استفاده کنید، آن را آسیاب کرده و با کمک کره حرارت دیده مخلوط کنید. حالا کف قالب کمربندی را کاغذ نچسب روغنی قرار دهید و روی آن ترکیب بیسکوئیت و کره را اضافه کنید.

اگر پایه‌ شما کیک است، آن را کف قالب بریزید.در مرحله بعدی پنیر خامه‌‌ای و خامه را با یکدیگر مخلوط کنید. برای شکل گرفتن و سفت شدن چیز کیک می‌توانید از کمی ژلاتین استفاده کنید. کمی پودر ژلاتین را با آب جوش مخلوط کرده و به روش بن ماری حل کنید.

بعد از حل شدن به آن زمان بدهید تا خنک شود. بعد از خنک شدن ژلاتین آن را به مخلوط پنیر خامه‌ای و خامه اضافه کنید و روی پایه بریزید.روی مواد به مقدار لازم آلبالو ریخته و به مدت حداقل ۲ ساعت در یخچال نگهداری کنید. اگر دوست دارید یک لایه دیگر به چیز کیکتان اضافه کنید، می‌توانید از ژله کمک بگیرید.

پودر ژله را طبق دستور آماده کنید و بعد از سفت شدن لایه دوم روی آن بریزید. حالا یک دسر ۳ طبقه با ۳ رنگ مختلف دارید. طرز تهیه چیز کیک راحت است و شما می‌توانید در خانه و با کمک مواد اولیه ساده آن را آماده کنید. اما به یاد داشته باشید، کیفیت کره، پنیر و خامه شما حرف اول در این رسپی را می‌زند.پیشنهاد ما به شما استفاده از مواد لبنی کالین است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.