سلامتی, وبلاگ کالین

کلسیم مورد نیاز کودک

کلسیم مورد نیاز کودک

وقتی والدین به تغذیه فرزندان خود فکر می‌کنند، معمولاً بیشتر به میزان چربی، کربوهیدرات و کالری مورد استفاده فکر می‌کنند و ممکن است کلسیم را فراموش کنند. فراموش کردن کلسیم مورد نیاز کودک اشتباهی بزرگ است. کلسیم یک ماده معدنی مهم است که به داشتن استخوان‌های قوی و سالم کمک می‌کند. در این مطلب به بررسی کلسیم به عنوان یک ماده ضروری می‌پردازیم و در مورد کلسیم مورد نیاز کودک صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

کلسیم چیست؟

کلسیم، یک ماده معدنی است که بیشتر در استخوان‌ها وجود دارد؛ داشتن کلسیم کافی در بدن برای تامین نیاز روزانه برای رشد و حفظ استخوان‌های قوی ضروری است. مصرف کافی کلسیم سبب می‌شود که اکثر توده استخوانی بدن به حداکثر برسد و خطر شکستگی استخوان‌ها در نوجوانی و ایجاد پوکی استخوان در بزرگسالی به حداقل برسد.

کودکان به چه مقدار کلسیم نیاز دارند؟

این موضوع بستگی به سن آنها دارد، اما آکادمی اطفال آمریکا توصیه می‌کند که کودکان:

 • ۱ تا ۳ ساله، ۷۰۰ میلی گرم کلسیم در روز (حدود دو وعده شیر) مصرف کنند.
 • ۴ تا ۸ ساله، ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم در روز (حدود سه وعده شیر) مصرف کنند.
 • نوجوانان ۹ تا ۱۸ ساله، ۱۳۰۰ میلی گرم کلسیم در روز (حدود چهار وعده شیر) مصرف کنند.

متأسفانه اکثر کودکان، به ویژه نوجوانان، بسیار کمتر از نیاز روزانه توصیه شده کلسیم دریافت می کنند. برای بهبود مصرف کلسیم و افزایش میزان این ماده معدنی در بدن نوجوانان، بهتر است که برای قرار دادن کلسیم در رژیم غذایی فرزندتان برنامه‌ریزی کنید.

شیر و کلسیم مورد نیاز کودک

غذاهای حاوی کلسیم

شیر غذایی است که همه ما آن را به‌عنوان یک مادّه غذایی سرشار از کلسیم می‌شناسیم. توجه به این نکته مهم است که بسیاری از غذاهای دیگر نیز وجود دارند که منابع خوبی از کلسیم هستند، از جمله سایر محصولات لبنی، بسیاری از سبزیجات، آب پرتقال غنی شده با کلسیم و سایر غذاهای غنی شده با کلسیم. غذاهایی که منبع خوب کلسیم هستند عبارتند از:

 • ماست ساده کم چرب: ۳۰۰-۴۵۰ میلی‌گرم کلسیم در هر وعده (۱ ماست‌خوری)
 • انواع پنیر: ۳۵۰ میلی‌گرم کلسیم در هر وعده (۵۶ گرم)
 • شیر گاو (شیر کامل یا شیر کم چرب): ۳۰۰ میلی‌گرم کلسیم در هر وعده (۱ فنجان)
 • شیر سویا، شیر برنج، یا شیر بز غنی شده با کلسیم: ۳۰۰ میلی‌گرم کلسیم در هر وعده (۱ فنجان)
 • آب پرتقال غنی شده با کلسیم: ۳۰۰ میلی‌گرم کلسیم در هر وعده (۱ فنجان)
 • لوبیا سفید پخته شده: ۱۶۱ میلی‌گرم کلسیم در هر وعده (۲۸ گرم)
 • انجیر خشک: ۱۶۹ میلی‌گرم کلسیم در هر وعده (۱۰ انجیر)
 • اسفناج: ۱۲۰ میلی‌گرم کلسیم در هر وعده (۱ فنجان خام یا نصف فنجان پخته)
 • پرتقال: ۵۰ میلی‌گرم کلسیم در هر وعده (۱ پرتقال متوسط)
 • بلغور جو دوسر: ۱۰۰ میلی‌گرم کلسیم (۱ بسته)
 • سیب زمینی شیرین: ۴۴ میلی‌گرم کلسیم در هر وعده (نصف فنجان به صورت پوره)
 • کلم بروکلی: ۳۵ میلی‌گرم در هر وعده (۱ و نیم فنجان خام یا نصف فنجان پخته)

  سبزی‌های سبز تیره و برگ‌دار، توفو (پنیر سویا)، عدس، ساردین و ماهی آزاد نیز منابع خوبی از کلسیم هستند؛ علاوه بر این، شیر سویا و آب پرتقال هم منابع خوب کلسیم برای کودکانی هستند که به شیر حساسیت دارند.

  غذاها یا وعده‌های غذایی که با غذاهای فوق تهیه می‌شوند، مانند پیتزا، ساندویچ پنیر کبابی، لازانیا یا بوریتوی پنیر نیز راه‌های خوبی برای دریافت کلسیم مورد نیاز کودک هستند.

  به خاطر داشته باشید که مقدار کلسیم در بسیاری از غذاهای آماده با توجه به برندی که خریداری می‌کنید می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال، یک نوع پنیر ممکن است تنها ۵٪ از کلسیم مورد نیاز روزانه کودک شما (حدود ۵۰ میلی گرم) را داشته باشد، در حالی که نوع دیگر ممکن است ۳۰٪ یا ۳۰۰ میلی گرم کلسیم داشته باشد. خواندن برچسب‌های مواد غذایی و مراقبت از غذاهایی که حداقل ۲۰ تا ۳۰ درصد کلسیم دارند، می‌تواند به اطمینان از دریافت کلسیم کافی کودک شما کمک کند.

  ضمن این که به یاد داشته باشید که کودکان بالای ۹ سال به ۱۳۰۰ میلی گرم کلسیم نیاز دارند، که بالاتر از مقدار ۱۰۰۰ میلی گرم یا ۱۰۰ درصد روزانه‌ای است که روی برچسب مواد غذایی ذکر شده است.

  شما می‌توانید برای خرید پنیر برای فرزند دلبندتان، پنیر مدادی را انتخاب کنید. پنیر مدادی برای کودکان جذاب و پر خاصیت است و می‌توانند به جای تنقلات از این پنیر مفید لذت ببرند. برای خرید انواع پنیر کالین می‌توانید از طریق وبسایت کالین اقدام کنید یا خرید خود را از فروشگاه‌ها و نمایندگی‌های کالین انجام دهید.

  غذاهای غنی شده با کلسیم

  بسیاری از غذاهای دیگر از جمله نان و غلات نیز ممکن است با کلسیم غنی شده باشند و می توانند به افزایش دریافت روزانه کلسیم کودک شما کمک کنند. لیبل ارزش غذایی خوراکی را بررسی کنید تا متوجه شوید که چه مارک‌هایی با کلسیم غنی شده‌اند.

  کلسیم پنیر برای کودک

  مکمل‌های کلسیم برای کودکان

  اگر بچه ها شیر، ماست و آب پرتقال دوست نداشته باشند، دریافت کلسیم کافی برای بدن آن‌ها سخت خواهد شد. سخت‌تر این است که این دسته از کودکان که نسبت به خوردن لبنیات تمایلی ندارند، بعید است که مایل به خوردن غذاهای دیگری مانند اسفناج و کلم بروکلی باشند که منابع خوبی از کلسیم هستند.

  ممکن است فکر کنید که می‌توانید کمبود کلسیم کافی در رژیم غذایی کودکان خود را با دادن ویتامین به آنها جبران کنید، اما ویتامین‌ها کلسیم بسیار کمی دارند. به عنوان مثال، یک مولتی ویتامین Flintstones Complete فقط ۸۰ میلی گرم کلسیم دارد. بهتر است برای مصرف مکمل کلسیم حتماً باید با پزشک اطفال مشورت کنید.

  اگر فرزند شما یک ساندویچ پنیر کبابی میل کند، می‌تواند در یک وعده غذایی تا ۹۰۰ میلی‌گرم کلسیم دریافت کنند!

  سوالات متداول در مورد کلسیم مورد نیاز کودک

  چه مقدار کلسیم برای نوزادان لازم است؟

  نوزادان ۰ تا ۶ ماه: ۲۰۰ میلی گرم کلسیم در روز (از شیر مادر یا شیر خشک) نوزادان ۷ تا ۱۲ ماه: ۲۶۰ میلی گرم کلسیم در روز (از شیر مادر یا شیر خشک) کودکان ۱ تا ۳ ساله: ۷۰۰ میلی گرم کلسیم در روز. کودکان ۴ تا ۸ ساله: ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم در روز.

  چرا نوزادان به کلسیم بیشتری نیاز دارند؟

  کلسیم یک ماده معدنی است که بدن برای ساختن استخوان‌ها و دندان‌های سالم به آن نیاز دارد. همچنین به اعصاب، ماهیچه‌ها و قلب کمک می‌کند تا عملکرد خوبی داشته باشند. نوزادی که میزان کلسیم پایینی دارد، بیشتر در معرض بیماری قرار می‌گیرند و در صورت عدم درمان، بعداً دچار مشکلات استخوانی و اعصاب شود.

  اگر نوزاد کلسیم زیادی مصرف کند، چه اتفاقی می افتد؟

  این علائم می‌تواند شامل بی‌اشتهایی، ریفلاکس معده به مری، حالت تهوع، استفراغ، بی‌حالی یا تشنج و یا تحریک پذیری عمومی و فشار خون بالا باشد. علائم و نشانه های دیگر عبارتند از یبوست، درد شکم، کم آبی، عدم تحمل تغذیه و عدم رشد.

  بازگشت بە لیست
  3 2 رای ها
  امتیازدهی به مقاله
  اشتراک در
  اطلاع از
  guest
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها