مقاله, وبلاگ کالین

نکاتی درباره لبنیات منجمد شده و فریز کردن آن که باید بدانید

لبنیات منجمد شده

آیا تا به حال شده که بیش از حد لبنیات خریده باشید و نتوانید در مدت زمان کوتاه از آن استفاده کنید و نگران خراب شدن و گذشتن تاریخ مصرف آن باشید؟ چطور می‌توان مقدار زیادی شیر یا سایر لبنیات را برای مدت زمان بیشتر سالم نگه داشت؟ پاسخ کوتاه و ساده است لبنیات خود را فریز کنید! اما نگهداری لبنیات در فریزر چگونه است؟ در این مطلب می‌خواهیم به بررسی لبنیات منجمد شده بپردازیم. با ما همراه باشید.

آیا فریز کردن لبنیات ایمن است؟

به گفته وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا (USDA)، «غذایی که به طور مداوم در دمای ۰ درجه فارنهایت (-۱۷ درجه سانتی‌گراد) ذخیره می شود، همیشه ایمن خواهد بود. تنها کیفیت است که با نگهداری طولانی مدت در فریزر تحت تاثیر قرار می‌گیرد. انجماد غذا را برای مدت طولانی حفظ می‌کند، زیرا از رشد میکروارگانیسم‌هایی که باعث فساد غذا و بیماری‌های ناشی از غذا می‌شوند، جلوگیری می‌کند.»

چگونه محصولات لبنی را فریز کنم؟

شما می توانید مانند هر محصول غذایی دیگر، شیر، پنیر و ماست را به سادگی در فریزر خود منجمد کنید. نحوه نگهداری لبنیات در فریزر به صورت جداگانه در زیر آمده است:

شیر: بهتر است شیر را در یک ظرف پلاستیکی یا شیشه‌ای بریزید و سپس در فریزر قرار دهید. از قرار دادن شیر با بسته‌بندی کاغذی در فریزر خودداری کنید، زیرا ممکن است بسته‌بندی پاره شود و شیر به بیرون نشت کند. حدود ۲ تا ۵ سانتی‌متر فضا در قسمت بالای ظرف شیر خالی باقی بگذارید، زیرا شیر در زمان یخ زدن کمی منبسط می‌شود و برای جلوگیری از ترکیدن شیر، گذاشتن فضای خالی در ظرف مهم است.

پنیر: پنیر را به مقداری تقسیم کنید که از آن استفاده می‌کنید یا قبل از انجماد پنیر را رنده کنید. پنیر را در کاغذ روغنی بپیچید و سپس دور آن فویل آلومینیومی بپیچید. به خاطر داشته باشید که پنیرهای سفت‌تر مانند چدار، امنتالر و پارمزان بهتر از پنیرهای نرم مانند پنیر کوتیج، پنیر ویچیتا، پنیر ریکوتا و انواع پنیرهای صبحانه در فریزر می‌مانند.

ماست: از آنجایی که ماست تا حدی مایع است، وقتی آن را منجمد کنید کمی منبسط می شود. می‌توانید ماست را در ظرف اصلی خودش یا ظرف دربسته دیگری منجمد کنید، اما حتماً ۲ تا ۵ سانتی‌متر فضای بالای ماست را خالی بگذارید تا از ترکیدن ظرف جلوگیری کنید. یکی از راه‌های منجمد کردن ماست غلیظ این است که آن را ظرفی پوشیده از کاغذ روغنی قرار دهید. پس از یخ زدن و سفت شدن، می‌توانید آن را در یک ظرف دربسته برای نگهداری در فریزر قرار دهید.

چه مدت می توانم لبنیات منجمد شده را در فریزر نگه دارم؟

به گفته وزارت کشاورزی آمریکا، مدت زمان نگهداری محصولات لبنی در فریزر در دمای صفر درجه فارنهایت (-۱۷ درجه سانتی‌گراد)  با توجه به محصول متفاوت است.

محصول حداکثر مدت زمان نگهداری 
شیر ۳ ماه
پنیر  6 ماه
ماست  1 تا ۲ ماه 

چگونه لبنیات منجمد شده را دیفراست کنم؟

محصولات لبنی باید به تدریج در یخچال با دمای ۰ تا ۱ درجه سانتی‌گراد ذوب شوند. بسته به اندازه ظرفی که استفاده می‌کنید ممکن است دیفراست شدن تا ۲۴ ساعت طول بکشد، بنابراین بر اساس آن برنامه ریزی کنید. چند ویژگی نکته مهم دیگر وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

شیر: بعد از دیفراست شدن شیر، قبل از استفاده شیر را به خوبی هم بزنید یا تکان دهید تا یکنواخت شود. طبیعی است که طعم شیر یخ‌زده و دیفراست‌شده متفاوت باشد. می‌توانید از این شیر در تهیه دستور غذاهای مختلف مانند سوپ شیر، اسموتی‌ها یا انواع شیرینی‌ها و دسرها استفاده کنید.

پنیر: از آنجایی که فرآیند انجماد باعث ایجاد کریستال‌های یخ در پنیر می‌شود، بافت پنیر ممکن است بعد از یخ زدن خشک‌تر یا شکننده‌تر شود. اگر این اتفاق افتاد، از آن در سس‌ها یا سوپ‌هایی استفاده کنید که بافت آن مشخص نمی شود. پنیر یخ زدایی شده خود را ظرف ۲ تا ۳ روز استفاده کنید.

ماست: ماست منجمد ممکن است به همان قوام اولیه یخ‌زدایی نشود، اما همچنان می‌توانید از آن در دستور پخت غذا‌ها استفاده کنید. ماست منجمد را نیز می‌توان مستقیماً از فریزر بیرون آورد و برای استفاده در اسموتی‌ها استفاده کرد.

نکاتی در مورد فریز کردن انواع پنیر

پنیرهای کارخانه‌ای به عنوان یکی از محصولات محبوب در دنیای غذایی، امکان ذخیره کردن در فریزر را می‌دهند. برای مثال، شما می‌توانید پنیر چدار، پنیر پارمسان و دیگر پنیرهای طبیعی را می‌توان در فریزر نگهداری کرد، اما در صورت نگهداری در فریزر، ساختار آن‌ها کمی خشک می‌شود.

پنیر موزارلا یا همان پنیر پیتزا یکی از پنیرهایی است که به راحتی در فریزر می‌توان نگهداری کرد. توجه داشته باشید که این پنیر نباید مدام یخ بزند و دوباره یخ آن باز شود و مجدد در فریزر قرار داده شود. قبل از قرار دادن پنیر پیتزا در فریزر، آن را به بسته‌های کوچک‌تر در نایلون قرار دهید و سپس برای یخ زدن داخل فریزر بگذارید تا هر زمان که لازم داشتید، یک بسته بیرون بیاورید و فقط همان بسته دیفراست شود.

نکته مهم: پنیرهای ورقه‌ای باید در یخچال نگهداری شوند.

لبنیات منجمد شده در فریزر

منجمد کردن لبنیات چه فوایدی دارد؟

منجمد کردن لبنیات فواید زیادی دارد:

  1. فضای یخچال را آزادتر می‌کنید.
  2. با خرید لبنیات تازه در اندازه‌های بزرگتر در هزینه خود صرفه‌جویی کنید.
  3. با انجماد لبنیات، از خراب شدن آن‌ها قبل از تاریخ انقضا جلوگیری می‌کند.

نکات مفید دیگر درباره لبنیات منجمد شده

روی ظرفی که در آن لبنیات را قرار داده‌اید تاریخ قرار دادن در فریزر را برچسب بزنید. به این ترتیب در زمان دیفراست کردن می‌دانید که چند روز باید آن را بنوشید یا بخورید.

می‌توانید شیر را در قالب‌های یخ بریزید و در فریزر بگذارید و زمانی که می‌خواهید شیر قهوه یا شیر شکلات میل کنید، بدون رقیق کردن نوشیدنی‌تان، شیر یخ‌زده را به آن اضافه کنید.

می‌توانید ماست را در قالب‌های یخ بریزید و در فریزر بگذارید تا در زمان درست کردن اسموتی، به راحتی ماست را به آن اضافه کنید. حتی می‌توانید انواع توت‌ها یا اسفناج را هم به ماست اضافه کنید و سپس در فریزر بگذارید.

سوالات متداول درباره لبنیات منجمد

آیا انجماد بر ترکیب مواد مغذی یا حفظ محصول لبنی تأثیر می گذارد؟

خیر، انجماد تغییرات بسیار کمی در مواد مغذی محصولات لبنی خواهد داشت.

بهترین شیوه استفاده از پنیر یخ‌زدایی شده چیست؟

بهتر است پنیر منجمد شده را به صورت رنده شده، خرد شده یا ذوب شده استفاده کنید. توصیه می‌کنیم که از پنیرهای یخ‌زده روی سالاد استفاده نکنید. بهتر است روی انواع سالاد از پنیرهایی با بافت نرم مانند پنیر موزارلای توپی استفاده کنید.

مدت زمان نگهداری پنیر در فریزر چقدر است؟

شما می‌توانید پنیر را به مدت ۶ ماه در فریزر نگهداری کنید.

آیا می‌توان پنیر لیقوان را در فریزر نگه داشت؟

پنیر لیقوان پنیری حساس به یخ‌زدگی است و به همین دلیل بهتر است آن را در یخچال نگهداری کنید.

بازگشت بە لیست
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها