متن مقاله


داستان جوجه اردک زشت را به خاطر دارید؟ همان جوجه اردکی که به دلیل عدم تشابه به دسته‌ی اردک‌ها مورد آزار و اذیت حیوانات قرار گرفت و از خانواده اردک‌ها طرد شد؟ همان جوجه اردکی که کاشف به عمل آمد، قو است و به خانواده‌ی قوها تعلق دارد؟ پنیر گورگونزولا حکم همان جوجه اردک زشت را دارد. احتمالا شما هم با دیدن ظاهر این پنیر آن را مورد قضاوت قرار دهید. اما به خاطر داشته باشید که به قول سعدی: «صورت زیبای ظاهر، هیچ نیست ای برادر سیرت زیبا بیار»

بله خواص پنیر گورگونزولا همان سیرت زیباست که کمک زیادی به سلامت بدن می‌کند. شما هم با دیدن خواص این پنیر، شیفته‌اش می‌شوید. قبول ندارید؟ این متن را تا انتها بخوانید

پنیر گورگونزولا چیست و اولین بار در کجا به عمل آمده است؟

معمولا امکان ندارد حرف از پنیر بزنیم و پای ایتالیا وسط نیاید؛ احتمالا دلیل این‌که پیتزا هم اولین بار در ایتالیا تولید شد، به دلیل وجود پنیرهای متنوع در این کشور بوده است. پنیر گورگونزولا هم اولین بار در شهر گورگونزولا در نزدیکی میلان ایتالیا تهیه و تولید شده است. افسانه‌های زیادی در رابطه با به وجود آمدن و تولید این پنیر وجود دارد. این پنیر رگه‌های آبی و سبز دارد که در اثر تزریق نوعی کپک ایجاد می‌شود. نترسید! نام این کپک پنیسیلیوم راکفورتی و کاملا خوراکی است و به طعم و خاصیت پنیر کمک شایان توجهی می‌کند. گورگونزولا بافتی نرم، روغنی و آب‌دار دارد و در دسته پنیرهای طبیعی قرار می‌گیرد.

از پنیر گورگونزولا در آماده‌سازی انواع غذا و سس و دیپ استفاده می‌شود. اگر هنوز هم راغب نیستید از این پنیر امتحان کنید، واجب است از خاصیت‌های آن بیشتر بدانید.

پنیر-گورگونزولا-2

چرا باید پنیر گورگونزولا بخوریم؟

فرآیند تولید پنیر گورگونزولا نیاز به مراقبت دقیق و استفاده‌ی از شیر تازه دارد. همین موضوع باعث شده در لیست با کیفیت‌ترین پنیرها شناخته شود. اما از معجزات  این پنیر آبی‌رنگ چیست؟

  • دوست‌دار قلب و عروق است

پنیر گورگونزالا سطح کلسترول خون را کاهش داده و از التهاب شریان‌ها جلوگیری می‌کند. طبق آخرین تحقیقات افرادی که به صورت منظم از این پنیر در برنامه‌های غذایی خود استفاده می‌کنند، در مقایسه با سایرین کمتر در معرض بیماری‌های قلبی و عروقی هستند.

  • مناسب برای افراد حساس به لاکتوز است

در حال حاضر بسیاری از کودکان و بزرگسالان به لاکتوز حساسیت دارند. به این ترتیب از خوردن محصولات لبنی محرومند. اما پنیر گورگونزولا فاقد لاکتوز است و برای همه قابل استفاده است.

  • به تقویت حافظه کمک می‌کند

حتما شما هم به خاطر دارید در گذشته ماهی به عنوان غذای تقویت کننده‌ی حافظه در رژیم غذایی قرار داشت. حالا تحقیقات نشان می‌دهند این پنیر نیز باعث افزایش عملکرد سلول‌های مغزی شده و به تقویت حافظه کمک می‌کند.

  • یک غذای کامل است

پنیر گورگونزولا غنی شده از شدیم، پتاسیم، فسفر، کلسبم، ویتامین‌های A1،B1, B2 وB6  است. به این ترتیب خوردن به اندازه‌ی این پنیر قدرت سیستم بدنی را افزایش داده و به رشد کودکان نیز کمک شایانی می‌کند.

احتمالا شما هم با دیدن خواص این پنیر برای تهیه آن اقدام کنید. اما می‌دانید چطور پنیر سالم را از فاسد تشخیص دهید؟ نگران نباشید نوع فاسد و سالم گورگونزولا قابل تشخیص است.

پنیر گورگونزولا 3

چطور سلامت پنیر گورگونزولا را تشخیص دهیم؟

گورگونزولا طعمی شیرین و کمی تلخ، عطری تند، کره‌ای و شکننده و خامه‌ای دارد. اگر در پنیری که تهیه کرده‌اید موارد زیر را مشاهده کردید، بدانید که فاسد شده است.

  • لکه‌هایی از کپک سیاه، سفید، خاکستری، زرد و صورتی با شکل متفاوت
  • بو و طعم غیر طبیعی ترش، بوی بد و متعفن
  • لزج و مرطوب بودن

با وجود خاصیت‌های گورگونزولا و معجزاتی که از آن یاد کردیم، باید از سلامت آن مطئمن باشید. خانم‌های باردار برای استفاده از این پنیر باید با پزشک خود در ارتباط باشند و سایرین باید مقدار مشخصی از این پنیر را میل کنند.

حالا شما هم متوجه شدید، که چه تشابهی میان خانواده جوجه اردک زشت و پنیرها وجود دارد؟ گول ظاهر گورگونزولا را نخورید و حتما در رژیم غذایی از این پنیر استفاده کنید

برای خرید این پنیر به فروشگاه‌های معتبر سر بزنید. در حال حاضر کالین تنها شرکت انحصاری تولید کننده پنیر گورگونزولاست. در صورتی‌‌که دوست دارید در سفره‌هایتان از این پنیر استفاده کنید، همین حالا سری به فروشگاه کالین بزنید.

 
پنیر پروسس صنعتی
پنیر پروسس صنعتی(زرد) 2.5کیلوگرم
پنیر گودا طبیعی
پنیر گودا طبیعی ۲۰۰ گرم
کره حیوانی فرمسیل
کره حیوانی فرمسیل ۱۵ گرم
پنیر خامه‌ای
پنیر خامه‌ای ۳۰ گرم