متن مقاله


پیتزایی را تصور کنید که سرشار از پنیر طبیعی  آب شده است. تصورش برای شما هم لذت بخش است؟ همه ما عاشق پنیر هستیم، با این وجود، آیا تا به حال فکر کرده اید که چه نوع پنیری را مصرف می کنید و تفاوت آن با سایر پنیرها در چیست؟ آیا می دانید حدود 10-11 نوع پنیر وجود دارد که ممکن است حتی در طول عمر در مورد آن ها چیزی نشنیده و یا مصرف نکرده باشیم؟ همه پنیرها یکسان نیستند؛ آنها به روش های مختلف پردازش و طبقه بندی می شوند. اگر فکر می کنید که تا کنون پنیر طبیعی مصرف کرده اید ، ممکن است اشتباه کنید! پنیر طبیعی و پنیر پروسس دو مجموعه مختلف پنیر هستند که تکامل کاملاً متفاوتی دارند. در ادامه همراه ما باشید تا همه چیز را در مورد پنیر فرآوری شده و پنیر طبیعی بدانید.

بگذارید ابتدا بفهمیم پنیر طبیعی چیست؟ پنیر طبیعی از محصولات و مواد ساده و طبیعی که شامل شیر تازه  و باکیفیت بالا، نمک، آنزیم ها و رنگ های طبیعی می شود، درست می شود. تفاوت عمده بین پنیرهای پروسس و طبیعی در این است که در پنیرهای طبیعی آب پنیر (بخشی از آبکی شیر) روی آنها فشرده می شود، در حالی که در پنیر فرآوری شده این کار را نمی کند. پنیر فرآوری شده در مقایسه با پنیر طبیعی دارای ماندگاری بیشتری است.

پنیرهای کالین

پنیر پروسس چیست؟

پنیر پروسس اساساً از پنیر طبیعی تهیه می شود. با این حال، از نظر درجه و وضوح طعم متفاوت است. این محصول از پنیر، امولسیفایر (مایعات نامحلول)، سدیم سیترات، فسفات کلسیم، اسید سوربیک (نگهدارنده)، آنزیم ها، باکتری پنیر، ویتامین D3، چربی شیر، نمک، روغن های گیاهی اشباع شده، آب پنیر و رنگ مواد غذایی مصنوعی تهیه می شود. به طور کلی، برای تهیه پنیر پروسس، بخشی از پنیر طبیعی ذوب شده، امولسیون می شود و به همراه مواد نگهدارنده، مواد مصنوعی نگهداری می شود و مقدار نمک مورد استفاده را نسبت به پنیر طبیعی دو برابر می کند.

پنیر طبیعی یا پنیر پروسس؟

پنیر فرآوری شده شامل امولسیفایرها، رنگ غذای مصنوعی و مواد افزودنی دیگری بوده که ممکن است برای بدن شما مضر باشد. از طرف دیگر پنیر طبیعی خالص ترین نوع شیر فرآوری شده است و هیچ گونه مواد مضری ندارد زیرا هیچ نوع ماده شیمیایی یا نگهدارنده ای برای تازه نگه داشتن آن استفاده نمی شود. پنیر پروسس طول عمر بالاتری نسبت به پنیر طبیعی دارد، که یک دلیل عمده آن این است که برای آن مقدار زیادی نمک و مواد نگهدارنده استفاده می شود. توصیه می شود که هر دو نوع پنیر پروسس و طبیعی را در حد نرمال استفاده کرده و زیاده روی نکنید. پنیرهای پروسس به طور کلی در غذاهای فست فودی مصرف می شود. از این رو ضروری است که مراقب میزان مصرف غذاهای فست فود خود نیز باشید زیرا:

  1. پنیر پروسس چربی بالاتری به نسبت پنیرهای طبیعی دارد: پنیرهای پروسس، به ویژه غذاهای فست فود دارای کالری و نمک زیادی هستند. مصرف بیش از اندازه آن ها می تواند منجر به فشار خون بالا و چاقی شود. اگر به دنبال کاهش وزن هستید، پنیرهای پروسس ممکن است غذایی نباشد که مناسب شما باشد.
  2. بالا بردن فشار خون: به دلیل وجود مقادیر زیادی مواد نگهدارنده، نمک و … پنیر پروسس باعث بالا بردن فشار خون افراد می شود. برای جلوگیری از فشار خون بالا می توانید پنیر طبیعی که کم کالری و کم نمک است، مصرف کنید.
  3. مضر برای سلامتی قلب:  پنیر پروسس ممکن است برای سلامتی قلب شما مفید نباشد زیرا باعث بالا رفتن کلسترول شده و منجر به بیماری های مختلف قلبی می شود.

ماکارونی و پنیر

 

پنیر طبیعی دارای مواد مغذی متنوعی است که در ادامه به شرح آن ها می پردازیم:

پنیر حاوی یک مثلث تغذیه ای قدرتمند تشکیل شده از کلسیم، ویتامین D و ویتامین K2 است که همگی موادی بسیار مفید برای بدن هستند.

ویتامین B2 (ریبوفلاوین). ریبوفلاوین ویتامینی است که برای رشد و سلامت کلی بدن لازم است. این ماده به بدن کمک می کند تا کربوهیدرات ها، پروتئین ها و چربی ها را برای تولید انرژی تجزیه کند. همچنین باعث می شود اکسیژن توسط بدن مورد استفاده قرار گیرد.

ویتامین B12. ویتامین B12 یک ماده مغذی اساسی است که بدن شما به تنهایی قادر به ساخت آن نیست، بنابراین باید آن را از رژیم غذایی یا مکمل های خود دریافت کنید. پنیر منبع عالی ویتامین B12 است.

زنان باردار یا شیرده و سایر افراد در معرض خطر کمبود B12 ممکن است بخواهند آزمایش مواد مغذی را انجام دهند تا اطمینان حاصل کنند که از این ماده مغذی به اندازه کافی برخوردار هستند. پروبیوتیک پنیر طبیعی نیز با پروبیوتیک های سالم پر شده است. کیفیت تخمیر آن این اطمینان را می دهد که پنیر ضمن تقویت سیستم ایمنی بدن از سلامت روده نیز پشتیبانی می کند.

کالین چند نوع پنیر طبیعی دارد؟

پنیرهای طبیعی کالین به 5 دسته تقسیم می‌شوند که شامل پنیر گودا، گورگونزولا، چدار، پارمسان و امنتالر است. پنیرهای طبیعی برای رسیدن در انبارهای بزرگ پنیر نگه‌داری می‌شوند. این نوع پنیرها به شرایط و دمای خاصی برای نگهداری نیازمندند.

پنیر چدار طبیعی دارای بافتی نسبتا ترد بوده و نسبت به سایر پنیرهای طبیعی مزه‌ی شورتری دارد.

پنیر پارمسان طبیعی نسبت به چدار بافت نرم‌تری داشته و می‌توان گفت که از سایر پنیرها کم نمک‌تر است.

پنیر گودا طبیعی از نظر بافت به پنیر پارمسان نزدیک است و از نظر میزان نمک از چدار کم نمک‌تر و از پارمسان شورتر است.

پنیر امنتالر طبیعی بافت نرم و نسبتا چربی داشته و به ذائقه‌ی مردم ایران نزدیک‌تر است.

پنیر گورگونزولای طبیعی که بر اساس رسپی اصلی تولید می‌شود طعم تلخ و بوی نسبتا تندی دارد و بیشتر به عنوان مزه یا به همراه غذاهایی که گوشت دارند استفاده می‌شود.

 

برند کالین، از ابتدای کار خود  با هدف تولید پنیرهایی که نزدیک ترین طعم و بو را به پنیرهای اصیل هر کشوری داشته باشد، فعالیت خود را آغاز نموده است. پنیرهای ساخت کالین طی فرآیندی طبیعی در مدت زمان های مورد نیاز هر پنیر (بین 3 تا 8 ماه) در انبارهای ویژه نگه داری می شوند و سپس در بسته بندی هایی 200 گرمی به بازار ارائه می شود. با توجه به این موضوع شما به راحتی می توانید انواع پنیرهای طبیعی ما را از نمایندگی های فروش دریافت نموده و طعم هر یک را امتحان کنید.

در همین رابطه بخوانید:

 

مراحل تولید پنیرهای طبیعی رو باهم ببینیم

 

راهنمای انتخاب درست پنیر

 
پنیر چدار طبیعی ۲۰۰ گرم
پنیر موزارلا رنده شده
پنیر موزارلا رنده شده (قرمز) ۱۸۰ گرم
پنیر پروسس چدار
پنیر چدار پروسس قرص ۱۰ کیلوگرم
پنیر گودا طبیعی ۲۰۰ گرم