مقاله, وبلاگ کالین

۵ تفاوت پنیر طبیعی با پنیر پروسس چیست؟

پنیر پروسس و طبیعی

از تفاوت پنیر طبیعی با پنیر پروسس چه می‌دانید؟ اصلا می‌دانید چند نوع پنیر وجود دارد؟ پنیر نقش مهمی در زندگی ما دارد. درست مثل یک بازیگر کار درست، حرفه‌ای و درجه‌ یک. به خوبی از پس هر نقشی برمی‌آید. چاشنی غذا، میان‌وعده یا غذای اصلی تفاوتی ندارد. جایزه نقش اول هر فیلم سینمایی با پنیر است.
تفاوت پنیر طبیعی با پنیر پروسس باعث ایجاد طعم‌های متنوع در بافت این بازیگر و تفاوت نقش‌های آن شده است. در ادامه همراه ما باشید تا همه چیز را در مورد پنیر فرآوری شده و پنیر طبیعی بدانید.

پنیر طبیعی چیست؟

برای بررسی تفاوت پنیر طبیعی با پنیر پروسس خوب است به بررسی هر پنیر و ویژگی‌های آن بپردازیم. به طور کلی ۱۰ تا ۱۲ نوع پنیر وجود دارد که شاید حتی اسم آن‌ها را هم نشنیده باشید. این پنیرها به روش‌های مختلفی تهیه می‌شوند. شاید پنیر طبیعی را مزه کرده باشید. احتمال این موضوع هم وجود دارد که تنها اسمی از پنیر طبیعی را مزه کرده باشید. برای تشخیص پنیر باید ویژگی‌های آن را به خاطر بسپارید.

پنیر طبیعی از محصولات و مواد ساده و طبیعی است که شامل شیر تازه و باکیفیت بالا، نمک، آنزیم‌ها و رنگ‌های طبیعی می‌شوند. اصلی‌ترین تفاوت پنیر طبیعی با پنیر پروسس در این است که در پنیرهای طبیعی آب پنیر (بخشی از آبکی شیر) روی آن‌ها فشرده می‌شود، در حالی که در پنیر فرآوری شده این فرآیند انجام نمی‌شود. پنیر فرآوری شده در مقایسه با پنیر طبیعی دارای ماندگاری بیشتری است. اما پنیر پروسس یا فرآوری چیست؟

پنیر پروسس چیست؟

در ادامه بررسی تفاوت پنیر طبیعی با پنیر پروسس به بررسی نوع پنیر فرآوردی‌شده می‌پردازیم. پنیر پروسس اساساً از پنیر طبیعی تهیه می‌شود. با این حال، از نظر درجه و وضوح طعم متفاوت است. این محصول از پنیر، امولسیفایر (مایعات نامحلول)، سدیم سیترات، فسفات کلسیم، اسید سوربیک (نگهدارنده)، آنزیم ها، باکتری پنیر، ویتامین D3، چربی شیر، نمک، روغن های گیاهی اشباع شده، آب پنیر و رنگ مواد غذایی مصنوعی تولید می‌شود.

به طور کلی، برای تهیه پنیر پروسس، بخشی از پنیر طبیعی ذوب شده، امولسیون شده و به همراه مواد نگهدارنده و مواد مصنوعی نگهداری می‌شود. مقدار نمک مورد استفاده در این پنیر نسبت به پنیر طبیعی دو برابر است.

تفاوت پنیر طبیعی و پنیر پروسس چیست؟

پنیر فرآوری شده شامل امولسیفایرها، رنگ غذای مصنوعی و مواد افزودنی دیگری بوده که ممکن است برای بدن شما مضر باشد. از طرف دیگر پنیر طبیعی خالص‌ترین نوع شیر فرآوری‌شده است و هیچ‌گونه مواد مضری ندارد زیرا هیچ نوع ماده شیمیایی یا نگهدارنده‌ای برای تازه نگه داشتن آن استفاده نمی‌شود.

در بررسی موضوع تفاوت پنیر طبیعی با پنیر پروسس به مدت نگهداری آن‌ها هم پرداخته می‌شود. پنیر پروسس طول عمر بالاتری نسبت به پنیر طبیعی دارد، که یک دلیل عمده آن این است که برای آن مقدار زیادی نمک و مواد نگهدارنده استفاده می‌شود. توصیه می‌شود که هر دو نوع پنیر پروسس و طبیعی را در حد نرمال استفاده کرده و زیاده روی نکنید.

یکی دیگر از اصلی‌ترین تفاوت پنیر طبیعی با پنیر پروسس این است که پنیرهای پروسس در غذاهای فست فودی مصرف می‌شوند. از این رو ضروری است که مراقب میزان مصرف غذاهای فست فود خود نیز باشید زیرا:

  • پنیر پروسس چربی بالاتری به نسبت پنیرهای طبیعی دارد:

از دیگر دلیل‌های تفاوت پنیر طبیعی با پنیر پروسس، درصد چربی این دو پنیر است. پنیرهای پروسس، به ویژه غذاهای فست فود دارای کالری و نمک زیادی هستند. مصرف بیش از اندازه آن‌ها می‌تواند منجر به فشار خون بالا و چاقی شود. اگر به دنبال کاهش وزن هستید، پنیرهای پروسس گزینه مناسبی برای شما نیستند.

  • پنیر پروسس فشار خون را بالا می‌برد:

به دلیل وجود مقادیر زیادی مواد نگهدارنده، نمک و … پنیر پروسس باعث بالا بردن فشار خون افراد می‌شود. برای جلوگیری از فشار خون بالا می‌توانید پنیر طبیعی که کم‌کالری و کم نمک است، مصرف کنید.

  • پنیر پروسس برای سلامتی قلب مضر است:

پنیر پروسس ممکن است برای سلامتی قلب شما مفید نباشد، زیرا باعث بالا رفتن کلسترول شده و منجر به بیماری‌های مختلف قلبی می‌شود. برای بررسی سایر تفاوت پنیر طبیعی با پنیر پروسس به خواص پنیر طبیعی می‌پردازیم.

پنیر طبیعی دارای مواد مغذی متنوعی است که در ادامه به شرح آن‌ها می پردازیم:

ویتامین B2 (ریبوفلاوین): ریبوفلاوین ویتامینی است که برای رشد و سلامت کلی بدن ضروری محسوب می‌شود. این ماده به بدن کمک می‌کند تا کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و چربی‌ها را برای تولید انرژی تجزیه کند. همچنین باعث می‌شود اکسیژن توسط بدن مورد استفاده قرار گیرد.

ویتامین B12. ویتامین B12 یک ماده مغذی اساسی است که بدن شما به تنهایی قادر به ساخت آن نیست، بنابراین باید آن را از رژیم غذایی یا مکمل‌های خود دریافت کنید. پنیر منبع عالی ویتامین B12 است.

زنان باردار یا شیرده و سایر افراد در معرض خطر کمبود B12 ممکن است آزمایش مواد مغذی را انجام دهند تا اطمینان حاصل کنند که این مواد مغذی به اندازه کافی در بدن آن‌ها وجود دارد. پروبیوتیک پنیر طبیعی نیز با پروبیوتیک‌های سالم پر شده است. کیفیت تخمیر آن این اطمینان را می‌دهد که پنیر ضمن تقویت سیستم ایمنی بدن از سلامت روده نیز پشتیبانی می‌کند.

کالین چند نوع پنیر طبیعی دارد؟

حالا که با تفاوت پنیر طبیعی با پنیر پروسس آشنا شدید و خواص پنیر طبیعی را شناخید، خوب است که سری به کالین بزنید. پنیرهای طبیعی کالین به 5 دسته تقسیم می‌شوند که شامل پنیر گودا، گورگونزولا، چدار، پارمسان و امنتالر است. پنیرهای طبیعی برای رسیدن در انبارهای بزرگ پنیر نگهداری می‌شوند. این نوع پنیرها به شرایط و دمای خاصی برای نگهداری نیازمندند.
پنیر چدار طبیعی دارای بافتی نسبتا ترد بوده و نسبت به سایر پنیرهای طبیعی مزه‌ شورتری دارد.
پنیر پارمسان طبیعی نسبت به چدار بافت نرم‌تری داشته و می‌توان گفت که از سایر پنیرها کم نمک‌تر است.
پنیر گودا طبیعی از نظر بافت به پنیر پارمسان نزدیک بوده و از نظر میزان نمک از چدار کم نمک‌تر و از پارمسان شورتر است.
پنیر امنتالر طبیعی بافت نرم و نسبتا چربی داشته و به ذائقه‌ مردم ایران نزدیک‌تر است.
پنیر گورگونزولای طبیعی که بر اساس رسپی اصلی تولید می‌شود، طعم تلخ و بوی نسبتا تندی دارد و بیشتر به عنوان مزه یا به همراه غذاهایی که گوشت دارند استفاده می‌شود.

چرا کالین؟

در این مقاله به تفاوت پنیر طبیعی با پنیر پروسس پرداختیم. برند کالین، از ابتدای کار خود با هدف تولید پنیرهایی که نزدیک ترین طعم و بو را به پنیرهای اصیل هر کشوری داشته باشد، فعالیت خود را آغاز نموده است. پنیرهای ساخت کالین طی فرآیندی طبیعی در مدت زمان های مورد نیاز هر پنیر (بین ۳ تا ۸ ماه) در انبارهای ویژه نگهداری و سپس در بسته بندی‌هایی ۲۰۰ گرمی به بازار ارائه می‌شوند. با توجه به این موضوع شما به راحتی می‌توانید انواع پنیرهای طبیعی ما را از نمایندگی‌های فروش دریافت نموده و طعم هر یک را امتحان کنید.

در همین رابطه بخوانید:

مراحل تولید پنیرهای طبیعی رو باهم ببینیم

راهنمای انتخاب درست پنیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.