مقاله, وبلاگ کالین

کاربرد پودر آب پنیر در شیرینی‌پزی و قنادی

پودر آب پنیر در قنادی

پودر آب پنیر در صنایع گوناگونی از جمله تولید مواد غذایی، صنایع لبنی، قنادی، فرآورده‌های گوشتی و مکمل‌های ورزشی به کار می‌رود. ویژگی‌ خاص پودر پنیر که این محصول را در صنعت غذایی پرطرفدار کرده است، ویسکوزیته بالا و توانایی تشکیل امولسیون است. علاوه بر این، پودر آب پنیر از نظر محتوای پروتئینی نیز بسیار غنی است. در ادامه‌ی این مقاله به صورت ویژه به کاربرد پودر آب پنیر در شیرینی‌پزی و قنادی می‌پردازیم.

آشنایی با پودر آب پنیر

بسیاری از محققین صنایع غذایی در جست‌‌وجوی راهی برای استفاده بهینه و حداکثری از منابع غذایی موجود هستند.زیرا جهان با محدودیت مواد غذایی به ویژه مواد پروتئینی روبرو است. آب پنیر یک فرآورده ثانوی و حاصل از تولید پنیر است. آب پنیر بدلیل دارا بودن مواد مغذی با ارزش، به‌ویژه پروتئین­‌، از ارزش غذایی بالایی برخوردار است. آب پنیر را طی فرآیندهایی که در مقاله “آب پنیر چیست” به تفصیل به آن پرداختیم، از حالت مایع به پودر آب پنیر تبدیل می‌کنند تا مصرف، نگهداری و حمل ساده‌تری داشته باشد. پودر آب پنیر یا همان پروتئین وی حاوی لاکتوز، پروتئین، ویتامین­، آنزیم­، مواد معدنی و اسیدهای آلی است. مهم‌ترین ویژگی پودر آب پنیر پروتئین بالای آن است. در بین منابع غذایی متداول، تخم­مرغ دارای چنین ارزش غذایی است. استفاده از پودر آب پنیر در مکمل‌های مربوط به رشته‌های پرورش اندام و بدنسازی نیز بخاطر همین موضوع است؛ زیرا محتویات و مواد موجود در پودر پروتئین آب پنیر باعث کمک به روند عضله‌سازی و افزایش تراکم بافت‌های عضلانی می‌شود.

اگر شما هم در صنعت مواد غذایی، شیرینی‌پزی و قنادی مشغول به کار هستید و قصد خرید پودر آب پنیر به صورت عمده را دارید، می‌توانید با شماره ۶۷۱۵۲ (۰۲۱) تماس بگیرید.

کاربرد پودر آب پنیر در قنادی

پودر آب پنیر به عنوان یک ماده چند منظوره، در شیرینی‌پزی کاربرد دارد. این ماده را می‌توان به عنوان یک افزودنی موثر در خمیر نان و کیک به کار برد. یکی از کاربردهای مهم این پودر، ایجاد ویسکوزیته در خمیر است که افزایش کیفیت محصول نهایی را تضمین می‌کند. همچنین، خاصیت امولسیونی پودر آب پنیر در تولید شیرینی‌ها می‌تواند به ماندگاری و کیفیت بالای محصول نهایی کمک کند و فرآیند تولید را بهبود دهد. در زمینه کاربردهای پودر آب پنیر در قنادی، مزایای دیگری نیز وجود دارد که در ادامه به صورت موردی بیان می‌کنیم.

بهبود ارزش تغذیه‌ای

پودر آب پنیر سرشار از پروتئین، کلسیم و آمینواسید است و استفاده از این ماده می‌تواند به بهبود ارزش تغذیه‌ای فرآورده‌های غذایی مثل نان و شیرینی کمک کند.

تولید استابیلایزرها

استابلایزرها موادی هستند که می‌توانند نواقص موجود در محصول را که در حین تولید، تا مقادیری زیادی جبران کند. استابلایزر در صنعت غذا به منظور افزایش قوام محصول، پایداری محصول، افزایش کیفیت و کاهش قیمت تمام شده محصول بکار می‌رود. استفاده از پودر آب پنیر باهدف تولید استابیلایزرها برای افزودن ماده خشک به محصولات می‌تواند مفید باشد. درواقع وجود لاکتوز در پودر آب پنیر است که نقش بهبود‌دهنده را بازی می‌کند.

تخمیر نان و کیک

پودر آب پنیر در بهبود فرآیند تخمیر و افزایش حجم نان و شیرینی کاربرد دارد. البته نسبت بهینه بین پودر آب پنیر و آرد در هر محصول متفاوت است.

کاهش مدت زمان پخت نان

پودر آب پنیر در تهیه کیک و شیرینی

تحقیقات نشان می‌دهد افزودن مقدار معینی از پودر آب پنیر در خمیر نان و شیرینی به کاهش مدت زمان پخت منجر می‌شود. لاکتوز موجود در پودر آب پنیر موجب بهبود رنگ سطحی نان و شیرینی می‌شود و به همین علت می‌تواند مدت پخت را کاهش دهد.

افزایش پروتئین

همانطور که گفتیم پودر آب پنیر به محتوای پروتئینی بالا شهرت دارد. ممکن است برای افزایش پروتئین در شیرینی، کیک، نان و… از این پودر استفاده شود.

جایگزین سفیده تخم مرغ

 در برخی موارد، این پودر به عنوان جایگزینی برای سفیده تخم مرغ در محصولات صنعتی استفاده می‌شود.

کاهش بیات شدن

تحقیقات نشان می‌دهد افزایش کیفیت و کاهش احتمال بیات شدن از فواید استفاده از پودر آب پنیر در شیرینی‌پزی و قنادی است.

بهبود رنگ

در تولید نان، شیرینی و کیک بهبود رنگ سطحی نیز از دیگر کاربردهای پودر آب پنیر است. اضافه کردن پودر آب پنیر به آرد با نسبت حساب شده، رنگ طلایی و شفاف‌تری به محصول نهایی می‌دهد.

ارزش غذایی پودر آب پنیر در قنادی

طعم پودر آب پنیر

یکی از جنبه‌هایی که در کنار کاربرد پودر آب پنیر به آن اشاره می‌شود، طعم این محصول است. طعم پودر آب پنیر در بیشتر مواقع بدون مزه یا با حالت ملایم است، البته این طعم ممکن است بسته به نوع پودر پنیر متفاوت باشد. با توجه به بی‌طعم بودن پودر آب پنیر، از این پودر در تهیه اسموتی‌ها، ماست، و سایر محصولات غذایی استفاده می‌شود.

باید یادآوری کنیم، در صورتی که پودر آب پنیر به صورت هیدراته باشد، ممکن است طعم و بوی تیز داشته باشد. همچنین، پودر آب پنیر در حالت دمینرال، که بدون ویتامین‌ها و مواد معدنی است، دارای طعم ترش و شور است. در صورتی که آب پنیر به صورت اسیدی باشد، یعنی اسیدیته قابل بالا و لاکتوز کمتری داشته باشد، طعم آن اسیدی‌تر است .

برای تهیه پودر آب پنیر برای مصارف صنعتی از جمله شیرینی‌پزی و قنادی می‌توانید به سایت کالین مراجعه کنید یا با شماره‌های شرکت تماس بگیرد.

طرز تهیه کیک خانگی با پودر آب پنیر

طرز تهیه کیک خانگی با پودر آب پنیر

همانگفتیم یکی از مهمترین موارد کاربرد پودر آب پنیر در صنایعی مانند غذا و شیرینی‌پزی است. اگر شما ورزشکار هستید یا پس از خواندن مطالب بالا می‌خواهید از آب پنیر در کیک خانگی استفاده کنید، می‌توانید از این دستورالعمل پیروی کنید.

شیرین کننده    1 بسته

پودر کاکائو      1 قاشق غذاخوری

پودر آب پنیر    3/2 قاشق غذاخوری

دارچین آسیاب شده    1 قاشق

مخلوط پنکیک           1 بسته

خامه برای تزیین      به میزان لازم

همه مواد را به غیر از خامه، با هم مخلوط کنید. یک کاسه مخصوص مایکروویو را بسته به قدرت مایکروویو، ۱ تا ۲ دقیقه در آن قرار دهید. روی آن را با خامه زده شده یا انواع کره بادام زمینی یا شکلات بپوشانید.

سوالات متداول در مورد کاربرد پودر آب پنیر در قنادی

آیا پودر آب پنیر در تولید شیرینی‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

بله، پودر آب پنیر در تهیه انواع مختلفی از شیرینی‌ها، از جمله کاپ‌کیک، کلوچه، نان و کیک‌های میوه‌ای استفاده می‌شود. این پودر می‌تواند به بهبود ساختار و طعم این شیرینی‌ها کمک کند.

 چگونه می‌توان پودر آب پنیر را در شیرینی‌پزی مورد استفاده قرار داد؟

پودر آب پنیر می‌تواند به عنوان یک افزودنی در خمیر شیرینی‌ها و کیک‌ها استفاده شود. این پودر به خمیر ویژگی‌هایی همچون ویسکوزیته و امولسیون اضافه می‌کند که به بهبود ساختار و طعم نهایی محصول کمک می‌کند.

نسبت بهینه بین پودر آب پنیر و آرد چقدر است؟

نسبت مناسب بین پودر آب پنیر و آرد با توجه به نوع محصول، طعم موردنظر و بافت مطلوب محصول می‌تواند متفاوت باشد.

بازگشت بە لیست
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها