مقاله, وبلاگ کالین

حقایقی جالب در مورد پنیر طبیعی

حقایقی جالب در مورد پنیر

اگر شما هم عاشق پنیر هستید، احتمالاً دوست دارید که با جزئیات آن بیشتر آشنا شوید و اطلاعات جالبی در مورد پنیر طبیعی به دست آورید. پنیر جزء جدایی ناپذیر رژیم غذایی در اکثر کشورها است و در فرهنگ غذای ایرانی نیز جایگاه ویژه‌ای دارد. انسان مدت طولانی است که پنیر مصرف می‌کند. تمدن‌های مختلف، حتی مصریان و یونانیان باستان و همچنین تمدن بین‌النهرین، انواع بی نظیری از پنیرها را تولید و مصرف کرده‌اند.

امروزه، بسیاری از کشورها عملکرد قوی در تولید پنیر دارند، اما در کشورهایی که دام بیشتری وجود دارد، تولید پنیر نیز برجسته‌تر است. در ادامه با ما همراه باشید تا به چند حقیقت جالب در مورد پنیرهای طبیعی بپردازیم.

اولین پنیر بیش از ۷۰۰۰ سال پیش تولید شده است

تاریخ دقیقی برای اختراع پنیر طبیعی وجود ندارد، اما قدیمی‌ترین یافته‌ها از سفالی در کرواسی به دست آمده که نشان می‌دهد ۷۲۰۰ سال پیش پنیر تولید شده است. قدیمی ترین پنیر طبیعی کشف شده ۳۲۰۰ سال قدمت دارد و در گورستان سقاره در مصر پیدا شده است. 

پنیر اعتیاد آور است

مطالعات زیادی وجود دارد که نشان می‌دهند در صورتی که پنیر بیش از حد مصرف شود، بسیار اعتیادآور است و مدام ذهن شما را تحریک به خوردن بیشتر پنیر می‌کند.

بیش از ۲۰۰۰ نوع پنیر در سراسر جهان وجود دارد

شما بدون جست و جو در گوگل چند نوع پنیر طبیعی را می‌توانید نام ببرید؟ در کل بیش از ۲۰۰۰ نوع پنیر در جهان وجود دارد، به این معنی که هر روز یک پنیر جدید را امتحان کنید، حدود ۵.۵ سال طول می‌کشد تا تمامی پنیرهای جهان را امتحان کنید.

این یکی از جذاب‌ترین حقایق در مورد پنیر طبیعی است و بسیار شگفت انگیز است که چگونه می‌توان از شیر یک حیوان چنین طیف وسیعی از محصول را تولید کرد.

گودا پرمصرف ترین نوع پنیر طبیعی در دنیاست

گودا یک پنیر هلندی و نیمه سخت است که از شیر گاو تهیه می‌شود.مدت زمان رسیدن آن در انبار پنیر متفاوت است و طول رسیدن آن بر بافت و طعم این پنیر تاثیر می‌گذارد. گودا محبوب ترین پنیر در جهان است و در اکثر کشورها می‌توان آن را پیدا کرد.

فکت در مورد پنیر طبیعی

اکثر افراد حساس به لاکتوز می‌توانند پنیر طبیعی بخورند

افراد حساس به لاکتوز احتمالاً هنگام مصرف شیر علائم ناخوشایندی را تجربه می‌کنند، اما پنیر معمولاً آن‌ها را اذیت نمی‌کند زیرا در طول فرآیند تولید پنیر طبیعی، مقدار زیادی از لاکتوز با آب پنیر گرفته می شود.

پنیرهای طبیعی کپک زده انواع مختلفی دارند

خیلی از ما وقتی صحبت از ماده غذایی کپک زده می‌شود، نگاه خوبی به آن غذا نداریم و کپک را نشانه خراب بودن می‌دانیم ولی پنیر استثناست. در دنیا پنیرهای کپک زده مختلفی وجود دارند که کپک آن‌ها از نوع بسیار مفید و سالم است. پنیر گورگونزولا، پنیر بلو و پنیر روکفور یکی از انواع پنیرهای کپکی معروف هستند.

حرف اول نام برخی از پنیرها باید با حروف بزرگ نوشته شود

همه پنیرهای دنیا که به نام یک شهر یا استان نامگذاری شده‌اند، باید در زبان انگلیسی در همه جا با حرف اول بزرگ نوشته شوند. به عنوان مثال، Gouda با G بزرگ نوشته می‌شود اما پنیر موزارلا معمولاً به صورت mozzarella و با حروف کوچک نوشته می‌شود.

با این حال، اگر بزرگ بنویسید یا نه، هیچ ابهامی ایجاد نمی کند و می توانید با خیال راحت هر نوع پنیر را با حروف کوچک بنویسید.

پنیر ادام هرگز خراب نمی‌شود

پنیر ادام یک پنیر طبیعی هلندی است که هیچ وقت فاسد نمی‌شود و فقط با گذشت زمان سفت می‌شود. این ویژگی ادام موجب شده بود که در قرن ۱۴ و ۱۸ میلادی، به محصولی محبوب برای سفرهای دریایی و مستعمرات دورافتاده تبدیل شود.

این یکی از چند حقیقت جالب در مورد پنیر طبیعی است!

سنگین ترین پنیر تولید شده در جهان۲۶  تن وزن داشت

 سنگین ترین پنیر طبیعی جهان ۵۷۵۱۸ پوند (معادل ۲۶۰۰۰ کیلوگرم) وزن داشت و توسط یک پنیرساز کانادایی تولید شد. 

پنیرهای طبیعی سخت ماندگاری بیشتری نسبت به پنیرهای نرم دارند

پنیرهای سفت مدت زمان بیشتری در انبار مانده‌اند و در مقایسه با پنیرهای نرم ماندگاری بیشتری دارند. پنیرهای پارمسان، پکورینو رومانو و گرانا پادانو بعضی از محبوب ترین پنیرهای سخت هستند.

پنیر پول گران ترین پنیر طبیعی جهان است

احتمالاً شما هم نمی دانستید که پنیر تهیه شده از شیر الاغ گران‌ترین پنیر جهان است. این پنیر ساخت صربستان است و به پنیر پول (Pule cheese) معروف است. ۱ پوند این پنیر را می توان به قیمت ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار فروخت.

سوراخ‌های پنیرهای طبیعی سوئیسی نتیجه تخمیر است

سوراخ‌های پنیر سوئیسی برای خیلی‌ها معماست؛ حتی بعضی از پدر و مادرها برای شوخی کردن و سر به سر گذاشتن با فرزندان خود به آن‌ها می‌گویند که موش این پنیر را خورده است. البته این درست نیست و فقط شوخی است؛ اما سوراخ‌ها نتیجه فرآیند تخمیر هستند و به صورت طبیعی ایجاد می‌شوند.

چند حقیقت جالب دیگر در مورد پنیر طبیعی

پنیر تهیه شده از شیر گوزن حدود ۴۲۰ دلار در هر پوند هزینه دارد، زیرا هر بار دوشش گوزن دو ساعت طول می‌کشد و باید در سکوت کامل انجام شود.

هر بزرگسال آمریکایی به طور متوسط سالانه ۳۳ پوند پنیر مصرف می‌کند.

پنیر ویو بولونی (Vieux Boulogne) بدبوترین پنیر طبیعی جهان است.

پنیر چدار محبوب ترین پنیر در انگلستان است.

بزرگترین مجسمه‌ای که با پنیر ساخته شده، ۶۹۱.۲۷ کیلوگرم (۱۵۲۴ پوند) وزن دارد.