مقاله, وبلاگ کالین

کدام کشورها بیشترین مصرف پنیر را دارند؟

مصرف پنیر در کشورهای مختلف

پنیر یکی از محبوب‌ترین خوراکی‌های جهان است. علاقه به پنیر در سراسر جهان رو به افزایش است و این خوراکی خوشمزه به یک بخش اساسی از رژیم غذایی بسیاری از مردم تبدیل شده است. اما آمارها در مورد مصرف پنیر در کشورهای مختلف بسیار جالب است. به نظر شما کدام کشورها بیشترین مصرف پنیر را دارند؟ با نگاه به مصرف پنیر در کشورهای مختلف، متوجه می‌شویم که پنیر صرفاً یک خوراکی برای مردم دنیا نیست، بلکه یک پیوند است، بخشی از هویت فرهنگی بسیاری از کشورهاست. در این مطلب، همراه ما باشید تا با بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان پنیر دنیا آشنا شویم.

فرانسه: پایتخت جهانی پنیر

وقتی صحبت از پنیر می‌شود، مگر می‌شود ابتدا به فرانسه فکر نکرد؟ کشوری که به اندازه تعداد روزهای سال پنیر دارد.

اما این شیفتگی فرانسوی ها به پنیر از کجا می‌آید؟ شاید اجداد ماقبل تاریخ ما انسان‌ها، اولین کسانی بودند که به‌طور تصادفی لذت طعم شیر دلمه‌شده را کشف کردند؛ اما انسان امروزی، با عشق و علاقه به سراغ این پنیر رفته است. در قرون وسطی، پنیر به ستون اصلی غذاهای فرانسوی تبدیل شد. در همه جا، از مهمانی‌های سلطنتی گرفته تا مغازه‌ها و حتی نوشته‌های شاعران و نویسندگان فرانسوی، صحبت از پنیر بود.

امروز، فرانسه بزرگترین کشور مصرف‌کننده پنیر در جهان است. یک فرد فرانسوی به طور متوسط ​​سالانه بیش از ۲۵ کیلو پنیر مصرف می کند. بله درست خواندید! ۲۵ کیلوگرم پنیر در سال برای ۱ نفر!

پنیرهای فرانسوی

محبوب‌ترین پنیرهای فرانسوی شامل پنیرهای زیر هستند:

پنیر امنتال (یا امنتالر) با فروش حدود ۱۵۰۰۰۰ تن در سال، پنیر پر مصرف فرانسوی‌هاست. پنیر لا بوشت دو شور (La Buchette de Chèvre) و کنته (comté) با فروش ۳۶۰۰۰ و ۳۳۰۰۰ تن در سال ۲۰۲۱، در رده‌بندی بعدی پرفروش‌ترین پنیرهای فرانسوی قرار دارند.

اما فراموش نکنید که فرانسه تنها کشوری نیست که با این خوراکی لذیذ رابطه عاشقانه دارد. بنابراین، تا پایان این سفر خوشمزه با ما همراه باشید!

آلمان، سرزمین عاشقان پنیر

پنیرهای آلمانی

آلمان، سرزمین سوسیس، بنز و… پنیر؟ بله! آلمانی‌ها یکی دیگر از بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان پنیر در سراسر دنیا هستند. مشهورترین پنیرهای آلمانی پنیر Tilsiter، پنیر Quark، پنیر BUTTERKÄSE و پنیر ROMADURKÄSE است.

آلمانی‌ها به طور کلی از طرفداران پر و پا قرص محصولات لبنی هستند. آنها به طور متوسط ​​سالانه ۹۰ کیلوگرم شیر، ماست، پنیر و بستنی مصرف می‌کنند! اما پنیر جای خود را در بین آن‌ها بیشتر به‌دست آورده است. اگر پنیر قبلاً برای آلمانی‌ها نقش فرعی لبنیات محبوب را بازی می‌کرد، اکنون با مصرف سالانه ۲۵ کیلوگرم به ازای هر نفر در راس لبنیات پرمصرف این کشور قرار دارد.

آمریکا: سرزمین چدار و بسیاری از پنیرها

وقتی به آمریکا فکر می‌کنیم، بلافاصله یاد موسیقی جاز، فیلم‌های هالیوود، مجسمه آزادی… اما پنیر چطور؟

اولین مهاجران اروپایی به آمریکا نه تنها عطش آزادی و ماجراجویی را به این کشور بردند، بلکه فنون پنیرسازی خود را نیز برای این کشور به ارمغان بردند. اما مانند تمامی خوراکی‌های دیگر، پنیرها نیز با ذائقه آمریکایی‌ها مطابقت پیدا کردند و رسپی آن‌ها تغییر کرد و آمریکایی شد! پنیرهایی مانند Humboldt Fog که یک پنیر آمریکایی از شیر بز است، متولد شدند. اما در این میان، چدار همچنان پادشاه بلامنازع آمریکاست!

پنیر ورقه‌ای آمریکایی

موضوع دیگری که وجود دارد این است که آمریکایی‌ها عاشق فست فود هستند و اگر دقیق‌تر نگاه کنیم، پنیر نقش اصلی را در فست فودهای آمریکایی بازی می‌کند. مثلاً چیزبرگر، این خوراکی خوشمزه که بسیاری از مردم جهان عاشق آن هستند با پنیر ورقه‌ای یا پنیر طبیعی در آمریکا سرو می‌شود. پیتزاهای آمریکایی را هم فراموش نکنید که پر از پنیر پیتزا است. صنعت فست فود آمریکا به شکل چشمگیری مصرف پنیر را افزایش داده است. دیپ‌های پنیر نیز یکی دیگر از انواع پنیر است که از فرهنگ غذایی آمریکا به جهان راه یافته است.

نکته: اگر می خواهید طعم اصیل چیزبرگر آمریکایی را تجربه کنید، به دنبال پنیر چدار بگردید تا حداکثر طعم را احساس کنید!

ایتالیا: پنیر و سنت اجدادی ایتالیایی‌ها

ایتالیا کشور عشق‌های افسانه‌ای، وسپا، اپرا و مد است… اما در این میان نمی‌توان از پنیرهای خوشمزه این کشور چشم‌پوشی کرد. اگرچه ماکارونی و پیتزا در این کشور سلطنت می‌کنند، اما نباید پنیر را دست کم گرفت. پنیری که یک غذای معمولی را به یک شاهکار آشپزی تبدیل می کند.

غذاهای ایتالیایی، سرشار از طعم‌های مختلف هستند که همگی به لطف پنیر به جایگاه برتر رسیده‌اند. در لازانیا، ریزوتو، آنتی پاستو و پیتزا، پنیرهای ایتالیایی ضروری هستند.

پنیر مورد علاقه ایتالیایی‌ها موزارلا، پارمیجانو رجانو (پنیر پارمسان) و ریکوتا است.

پنیر ایتالیایی

به طور خلاصه، ایتالیا سرزمینی است که هر منطقه از آن دارای گنجینه‌ها، طعم‌ها و سنت‌های خاص خود است. بنابراین دفعه بعد که از یک غذای ایتالیایی مثل پیتزا لذت می‌برید، لحظه‌ای از پنیری که آن را بسیار خاص و خوش‌طعم کرده، تشکر کنید.

هر ایتالیایی به طور متوسط ​​۲۳ کیلوگرم پنیر در سال مصرف می کند.

یونان: سرزمین پنیر فتا

بیایید از کشور چکمه‌ای ایتالیا به جزایر آفتابی یونان برویم، جایی که دریای آبی، زیتون سبز و پنیرهای خوشمزه غوغا می‌کنند!

مصرف سرانه پنیر در یونان، به طور متوسط، نزدیک به ۲۵ کیلوگرم پنیر در سال است که پنیر فتا بیشترین مصرف را دارد.

پنیر یونانی

پنیر فتا، با بافت شکننده و طعم شور، در بسیاری از غذاهای یونانی حضوری پررنگ دارد؛ غذاهایی مانند سالاد یونانی، اسپاناکوپیتا و موساکا با وجود پنیر فتا لذیذتر و خوشزه‌تر می‌شوند. پنیر فتا یک میراث با ارزش برای یونانی‌هاست.

از سوی دیگر، پنیر فتا به طرز شگفت‌انگیزی با میوه‌هایی مانند هندوانه و خربزه خوشمزه می‌شود. حتماً این پنیر را با این دو میوه امتحان کنید و لذت ببرید.

سایر کشورهایی که بیشترین مصرف پنیر را دارند

 • هلند: کشوری که در آن پنیر گودا و پنیر ادام بیشترین میزان مصرف را دارند. سرانه مصرف پنیر در هلند ۲۶ کیلوگرم در سال است.
 • سوییس: پنیر امنتالر یا امنتال و پنیر گرویر مشهورترین و پرطرفداترین پنیر سوییسی است. هر سوییسی به طور متوسط ۸.۵ کیلوگرم پنیر در سال مصرف می‌کند.
 • اسپانیا: پنیر مانچگو یک پنیر پرطرفدار در اسپانیاست. سرانه مصرف پنیر در اسپانیا سالانه ۷.۶ کیلوگرم است.

عوامل موثر بر مصرف پنیر در دنیا

مهم‌ترین عواملی که کشورها را به بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان پنیر تبدیل می‌کنند، شامل موارد زیر است:

۱.     فاکتورهای اقتصادی

قیمت:  قیمت پنیر می‌تواند یک عامل تعیین‌کننده در خرید باشد، به ویژه برای پنیرهای خاص یا طبیعی و همچنین پنیرهای وارداتی.

واردات/صادرات: تعرفه‌های گمرکی و قراردادهای تجاری می‌توانند بر تنوع و قیمت انواع پنیر در سوپرمارکت‌ها تأثیر بگذارند.

۲.     فاکتورهای فرهنگی

 • جشن‌ها: در بعضی کشورها جشن‌های ملی و مذهبی برگزار می‌شود که پنیر عنصر اصلی است. مثلاً فرانسوی‌ها همیشه در نوئل (جشن سال نوی میلادی) بشقاب پنیر روی میز دارند.
 • سنت‌های آشپزی: غذاهای خاصی که از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شوند، پنیر را در کانون توجه قرار می‌دهند. مثلاً چیز کیک و پیتزا بدون پنیر غیر قابل تصور هستند.

۳.     تغذیه و سلامت

 • رژیم‌های غذایی جدید: با افزایش محبوبیت رژیم‌های غذایی کم کربوهیدرات، محبوبیت پنیر نیز افزایش یافته است.
 • فواید و مضرات پنیر: از یک طرف پنیر منبع عالی کلسیم و پروتئین است. از سوی دیگر، برخی از انواع پنیرها دارای چربی و نمک بالایی هستند. توجه به مزایا و معایب پنیر نیز بر میزان مصرف این مادّه لبنی تاثیر می‌گذارد.

در نهایت، عوامل زیادی وجود دارد که بر انتخاب و مصرف پنیر ما تأثیر می‌گذارد.

سوالات متداول

کدام کشورها بیشترین مصرف پنیر را در جهان دارند؟

بر اساس آمارها، ۵ کشور بزرگترین مصرف‌کننده پنیر در جهان فرانسه، آلمان، آمریکا، ایتالیا و یونان هستند.

پنیر سوییسی کدام پنیر است؟

 به انواع پنیرهایی که اولین بار در کشور سوییس تهیه شده اند، پنیر سوییسی گفته می‌شود. پنیر امنتالر یکی از انواع پنیرهای سوییسی است.

پایتخت پنیر جهان کدام کشور است؟

فرانسه با بیش از ۱۲۰۰ پنیر مختلف، به عنوان پایتخت پنیر جهان شناخته می‌شود.

    بازگشت بە لیست
    0 0 رای ها
    امتیازدهی به مقاله
    اشتراک در
    اطلاع از
    guest
    0 نظرات
    بازخورد (Feedback) های اینلاین
    مشاهده همه دیدگاه ها