متن مقاله


تا به حال اسمی از مزه اومامی به گوشتان خورده است؟ مزه‌های اصلی را می‌شناسید؟ حرف از مزه‌های اصلی که می‌شود ناخودآگاه مغزمان سراغ چهار مزه اصلی شوری، تلخی، شیرینی و ترشی می‌رود اما شاید برای شما جالب باشد که بدانید مزه پنجمی هم کشف شده است. مزه اومامی جدیدترین مزه شناخته شده اصلی است که در بسیاری از خوراکی‌ها به صورت طبیعی وجود دارد. اگر دوست دارید در رابطه با مزه اومامی بیشتر بدانید ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید. در ادامه به معرفی محصولاتی که مزه اومامی دارند نیز می‌پردازیم.

مزه اومامی چه زمانی کشف شد؟

مزه اومامی در سال 1908 در ژاپن کشف شد. یک شیمیدان ژاپنی به اسم کیکونائه ایکدا این طعم را شناسایی و نام‌گذاری کرده است. مزه اومامی چیزی شبیه به مزه گوشت پخته شده است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در سال 1909 اومامی به شکل پودرشده، تولید، عرضه و فراگیر شد. مزه اومامی به معنی طعم خوش لذت‌بخش است و در زیتون، گوجه فرنگی‌های رسیده و قارچ خوراکی به صورت طبیعی وجود دارد.

مزه اومامی در چه محصول لبنی قابل تشخیص است؟

امامی طعم مطبوع ملایم اما ماندگاری دارد که توصیف آن سخت است. مزه اومامی باعث ترشح بزاق و تحریک روی زبان می‌شود و گلو، سقف و پشت دهان را تحریک می‌کند. اومامی به خودی خود ممکن است خوش‌طعم نباشد اما باعث می‌شود غذاهای متنوعی به ویژه در صورت داشتن عطر مطبوع، دلپذیرتر شوند. کارشناسان تغذیه معتقدند مزه اومامی در پنیرهای طبیعی حس می‌شود. اما معروف‌ترین طعم پنیر به اومامی امنتالر شناخته شده است.

پنیر امنتالر و خصوصیات آن را می‌شناسید؟

پنیر امنتالر یا همان سوئیسی پنیرهای سوراخ‌داری است که احتمالا در انیمیشن‌های تام و جری آن‌ها را دیده‌اید. این پنیر همان‌طور که گفته شد طعم اومامی دارد و هم به تنهایی و هم به صورت چاشنی در غذاها قابل استفاده است. پنیرهای طبیعی مدت زمان زیادی را در انبارهای پنیر سپری می‌کنند تا به طعم، بافت و مزه دلخواه و اصیلشان نزدیک شوند. شما می‌توانید از پنیر امنتالر در وعده‌های صبحانه و عصرانه و میز مزه خود استفاده کنید. مزه اومامی این پنیر جوری دلتان را می‌برد که فکرش را هم نمی‌کنید. با کمک امنتالر غذاهای خوش‌طعمی را می‌توانید تهیه کنید.

مزه اومامی

تا به حال پاستا با پنیر امنتالر را امتحان کرده‌اید؟

از آن‌جایی که پنیر امنتالر طعمی شبیه گوشت دارد، می‌تواند طعم پاستا را دلنشین کند. برای درست کردن این پاستا کافیست موارد زیر را آماده کنید:

پنیر امنتالر طبیعی: 100 گرم

پاستا پنه: 300 گرم

پنیر خامه‌ای: 50 گرم

شیر: 1 لیوان

قارچ: 200 گرم

کره:50 گرم

پیاز: 1 عدد

طرز تهیه پاستا پنه با پنیر امنتالر چیست؟

پیاز را به صورت حلقه‌ای برش بزنید و سرخ کنید. زمانی‌که تغیر رنگ دادند، قارچ‌ها را به آن‌ها اضافه کنید. قارچ‌ها را روی تابه‌ای تف دهید و به آن ادویه‌های دلخواهتان را اضافه کنید. پاستا پنه را طبق دستور پشت بسته‌بندی بپزید و آبکش کنید. در ظرفی کمی کره را تفت دهید و به آن شیر و پنیر خامه‌ای را اضافه کنید. مواد که با هم خوب مخلوط شدند قارچ‌ را به آن‌ها اضافه کنید.

در این مرحله پاستا را نیز اضافه کرده و مواد را هم بزنید. در مرحله آخر پنیر امنتالر رنده‌شده را روی مواد بریزید و در ماکروفر قرار دهید. پاستای شما آماده است. برای تزئین پاستا می‌توانید از برگ ریحان یا گوجه گیلاسی نیز استفاده کنید. همچنین می‌توانید از سینه مرغ نیز در این پاستا استفاده کنید. کافیست سینه یا فیله مرغ را در تابه‌ای به کمک پیاز و سیر تفت دهید و در مواد پاستا ترکیب کنید. انتخاب با شماست. شما چه نوع پاستایی را دوست دارید؟

می‌دانید این پنیر طبیعی را از کجا تهیه کنید؟

برای چشیدن مزه اومامی پنیر امنتالر می‌توانید روی کمک کالین حساب باز کنید. ما در کالین تولیدکننده پنیرهای طبیعی هستیم. پنیرهای طبیعی ما با گذشت زمان‌های بسیار در انبارها به بافت و طعم مطلوب می‌رسند. در حال حاضر 5 پنیر طبیعی امنتالر، گودا، چدار، پارمسان و گورگونزولا در کالین تهیه و تولید می‌شوند. برای خرید محصولات کالین می‌توانید سری به نمایندگی‌های حضوری ما بزنید یا از فروشگاه‌ مجازی ما در کالین شاپ خرید کنید.

چه محصولاتی در کالین تولید می‌شوند؟

همان‌طور که اشاره کردیم ما تولیدکننده پنیرهای طبیعی هستیم. کالین با 20 سال سابقه تولید محصولات لبنی حالا در سبد خانوار هر فرد ایرانی نقش بزرگی ایفا می‌کند. علاوه بر پنیرهای طبیعی، پنیرهای پروسس در انواع بسته‌بندی و نوع ساخت مثل انواع موزارلا، پیتزا، دیپ، صبحانه و خامه‌ای و ورقه‌ای را نیز تولید می‌کنیم. ما اولین تولیدکننده کره حیوانی در کشور هستیم. همچنین تا به‌حال توانسته‌ایم خامه صبحانه در سه طعم ساده، شکلاتی و عسلی را نیز تولید کنیم.

تفاوتی ندارد، که صبحانه باشد یا عصرانه، غذا باشد یا پیش‌غذا. با محصولات کالین مزه‌های زندگی‌تان را تغییر دهید. ما به همراهی شما مفتخریم. تا به حال کدام محصولات ما را امتحان کرده‌اید؟ شما چه رسپی‌ای را پیشنهاد می‌کنید؟

 

 
کره حیوانی آلوفویل ۱۰۰ گرم
کره حیوانی آلوفویل ۱۰۰ گرم
کره گیاهی آلوفویل دلکام
کره گیاهی آلوفویل دلکام ۱۰ گرم
پنیر پروسس صنعتی
پنیر پروسس صنعتی (قرمز) 2.۵ کیلوگرم
پنیر خامه‌ای
پنیر خامه‌ای ۲۰ گرم