متن مقاله


امروزه از پنیر، نه تنها به عنوان یک ماده غذایی مستقل و محبوب یاد می­‌شود بلکه به عنوان قطعه حیاتی بسیاری از غذاها که به عنوان محبوب‌ترین غذاهای جهان شناخته می­‌شوند  نیز استفاده می‌شود. یکی از این نوع غذاها، بدون شک پیتزا است. پیتزا از نان مسطحی تشکیل می­‌شود که مواد بر روی آن ریخته شده و بدون حضور پنیر نمی توان آن را تصور کرد.

پیتزا در گذشته، نان‌های تختی با مواد روکش شده بوده که توسط مصریان باستان، رومی‌ها و یونانی‌ها مصرف می‌شد. اما زادگاه مدرن پیتزا منطقه Campania در جنوب غربی ایتالیا است.  از زمان ظهور اولین پیتزاها، یعنی بیش از 500 سال پیش، این غذا همیشه ارتباط نزدیکی با پنیر داشته است، حتی بیشتر از سس کچاپ (که اولین بار در غرب در طی 200 سال گذشته تاریخ به ما معرفی شد).

مشهورترین پنیر پیتزاها در جهان

مشهورترین نمونه‌های پنیری که به عنوان مواد افزودنی پیتزا استفاده می‌شوند، موزارلا، چدار، پارمسان، امنتالر و … هستند. در میان تنوعی که وجود دارد، محبوب‌ترین آن ها موزارلا است، پنیری که امروزه در بیش از 30٪ از تمام پیتزاهای تولید شده و خورده شده در ایالات متحده آمریکا، که رهبر تولید پیتزا در جهان است، استفاده می شود.  با وجود اینکه پنیرهاییی که در پیتزا استفاده می شوند، اصالتا از کشورهای مختلفی هستند، اما می‌توان استفاده از پنیر پیتزا به شکل امروزی را متعلق به آمریکا دانست.

پنیر موزارلا

سوابق اولیه نشان می‌دهد که رومی‌ها قبلاً در اواسط قرن اول میلادی نوع مشابهی پنیر موزارلا را از شیر گوسفند تولید می‌کردند. اما امروزه موزارلا از شیر گاو تهیه می‌شود. موزارلاها در دو نوع پنیر پیتزا و موزارلای تازه تولید می‌شوند. کالین در تولید برخی از پنیر پیتزاهای خود، از ترکیب دو پنیر مختلف نیز استفاده کرده است تا هر نوع نیازی را پوشش دهد. معمولا از موزارلا به عنوان پنیری که کشسانی بالایی دارد و از چدار به عنوان پنیری با عطر ملایم و مطبوع استفاده می شود. یکی از خصوصیات‌های اصلی پنیر پیتزا، این است که پنیر در هنگام جویدن نباید حالت آدامسی پیدا کند، همچنین در هنگام ذوب شدن نباید از خود روغن پس بدهد.

پنیر استفاده شده در پیتزاهای منجمد

یکی دیگر از انواع بسیار تأثیرگذار پنیر در جهان نوعی پنیر پیتزا فرآوری شده است که به عنوان ماده اصلی در تهیه دستورالعمل‌های پیتزاهای منجمد ساخته شده در صنعت استفاده می‌شود. این پنیرهای پاستوریزه که اغلب پنیر پیتزا نامیده می‌شوند، به محض گرم کردن پیتزایی که از بازار خریداری شده است، مرطوب و نرم می‌شوند. آن­ها غالباً دارای بافتی بسیار نرم و رشته‌­ای هستند، ملایم بوده و تقریباً همیشه با طعم مصنوعی تهیه می شوند تا عطر و طعم پنیرهای معروف مانند Provolone ، Emmentaler، Mozzarella و Cheddar را در خود نگه دارند. پنیرهایی که روی پیتزاهای منجمد ساخته شده در صنعت قرار می گیرند به تدریج خنک نمی‌شوند، به سرعت یخ زده می شوند تا اثر تغییر رنگ پنیر از بین برود.

 

یک برش متوسط ​​پیتزا با پنیر حدود 237 کالری، 10 گرم چربی، 26 گرم کربوهیدرات و 10 گرم پروتئین در خود نگه می‌دارد. تجزیه کالری پنیر شامل 38٪ چربی، 44٪ کربوهیدرات، 18٪ پروتئین است.

امروزه، بزرگترین تولید کننده پنیر پیتزا در جهان، شرکت Leprino Foods است که دفتر مرکزی آن در دنور کلرادو واقع شده و از سال 1950 به عنوان یک تجارت خانوادگی فعالیت می‌کند. آنها سالانه بیش از 600000 تن پنیر پیتزا تولید می‌کنند.

 
پنیر خامه‌ای ۲۰ گرم
پنیر بال
پنیر موزارلا توپی ۱۸۰ گرم
پنیر سفید پروسس ۲۵۰ گرم
پنیر دیپ گورگونزولا ۸۰۰ گرم