متن مقاله


کومپیر یک غذای خیابانی بسیار ساده و محبوب در ترکیه است. در واقع این غذا یک نسخه ترکی از سیب‌زمینی شکم پر در ایران است. کومپیر به ویژه در استانبول، جایی که تعداد بی‌شماری از غرفه‌های خیابانی غذا ارائه می‌دهند، از محبوبیت بالایی برخوردار است. تصور می‌شود بهترین مکان برای امتحان کردن این غذا، در منطقه Ortaköy استانبول واقع در ساحل قسمت اروپایی است.

کومپیر، سیب‌زمینی تنوری‌ای است که در میان آن، انواع مخلفات بر اساس سلیقه‌ی فرد، قرار می‌گیرد. کومپیر، غذای مقوی و سالمی بوده و گزینه‌ای مناسب برای یک وعده و یا میان وعده کامل است.

مواد اولیه برای درست کردن این غذای خوشمزه

  • سیب زمینی
  • شیر
  • کره
  • پنیر پیتزا
  • فلفل دلمه‌ای
  • نمک و فلفل به میزان لازم

طرز تهیه کومپیر

مرحله اول:

مهم‌ترین قسمت کومپیر کبابی کردن سیب زمینی است. برای این کار می‌توانید از چندین روش استفاده کنید. روش اول کبابی کردن سیب زمینی توسط آتش است. اما اگر می‌خواهید این غذای لذیذ را در خانه امتحان کنید نگران نباشید می‌توانید ابتدا کمی با کره‌ی آب شده روی سیب زمینی را چرب کرده و سپس آن‌ها را درون فویل قرار داده و درون فری که از قبل گرم شده است قرار دهید.

روش دوم برای کبابی کردن سیب زمینی بدون فر استفاده از نمک است. در این روش کف یک قابلمه را با نمک پوشانده و سیب زمینی‌ها را درون آن قرار می‌دهیم. شعله‌ی گاز را در کمترین حالت ممکن قرار داده و صبر می‌کنیم تا سیب زمینی‌ها به خوبی کبابی شوند. برای اینکه متوجه شوید سیب زمینی به خوبی پخته شده است یا خیر از یک چنگال کمک بگیرید. اگر چنگال به راحتی در سیب زمینی فرو رود پخت آن به صورت کامل انجام شده است.

 

مرحله دوم:

پس از آماده شدن سیب زمینی‌ها یک برش بر روی آن بزنید.

محتویات سیب زمینی را در یک ظرف خالی کنید. سپس کره، مقداری شیر و نمک و فلفل را به آن بیافزایید. عطر و طعم کره در مزه‌ی نهایی کمپیر تاثیر به سزایی دارد. پیشنهاد می‌کنیم برای این کار از کره‌ی حیوانی کالین استفاده نمایید تا از طعم و عطر دلنشین آن به خوبی بهره‌مند شوید.

در مرحله‌ی بعد مواد را به درون سیب زمینی که خالی شده برگردانید. بر روی آن پنیر پیتزا ریخته و سپس فلفل دلمه‌ها را اضافه کنید.

کومپیر شما تقریبا آماده است. آن را داخل مایکروفر و یا فر قرار دهید تا پنیرها آب شده و طلایی شوند.

مواد درون کومپیر کاملا بر اساس سلیقه شخص پر می‌شود. بنابراین می‌توانید از انواع سبزیجات، ذرت، خیارشور و حتی انواع ترشی‌های مورد علاقه خود استفاده کنید.

 
پنیر خامه‌ای ۸۰ گرم
پنیر خامه‌ای ۲۰ گرم (پک ۸ عددی)
پنیر گودا
پنیر گودا پروسس قرص ۱۰ کیلوگرم
پنیر ورقه ای گودا چیزبرگر ۱۵۰۰ گرمی