متن مقاله


حرف از پنیر که می‌زنیم، ناخودآگاه فکرمان به سمت ایتالیا، سرزمین چکمه‌ها پرواز می‌کند. ایتالیا مهد پنیر است و پنیر ایتالیایی از محبوب‌ترین پنیرهای دنیا محسوب می‌شود. می‌دانید چرا و چطور پنیر ایتالیایی محبوب شد؟ بگذارید سری به قدیم و گذشته بزنیم. رومیان باستان با استفاده از بسیاری از مهارت‌های اکتسابی، پنیرسازی را به هنری دقیق تبدیل كردند. آن‌ها فهمیدند که روش‌های مختلف ساخت پنیر، طعم‌های منحصر به فردی را به وجود می‌آورد.

رومی‌ها همچنین اولین کسانی بودند که روند رسیدن پنیر را توسعه دادند و طعم‌های پیچیده‌ای از پنیر را تولید کردند. از آن زمان، بسیاری از کشورها به توسعه طعم و بافت پنیر کمک کرده‌اند، اما هنوز هم ارزشمندترین روش‌ها و دستورالعمل‌ها متعلق به ایتالیاست.

در این مطب سعی داریم دریچه‌ای هر چند کوچک را بر روی این طمع‌های بی‌نظیر و متفاوت که در جهان طرفداران زیادی دارند، برای شما باز کنیم.

ایتالیا بیش از 400 نوع پنیر مختلف دارد. گم شدن در جهان پنیرهای ایتالیایی بسیار آسان است. نه تنها هر منطقه انواع و روش‌های تولید خود را دارند، بلکه از بسیاری از شیرهای مختلف نیز استفاده می کنند. از شیر گاومیش و گاو گرفته تا شیر بز و گوسفند، هر یک عاملی برای تولید پنیر خاصی هستند. همه ما با پنیر موزارلا و پارمزان آشنا هستیم، اما وقت آن است که برخی از پنیرهای ایتالیایی کلاسیک را بشناسیم.

شما می‌توانید با خرید از روی سایت ما به آدرس  کالین شاپ این طمع‌های خاص و جادویی را امتحان کنید.

1.پنیر گورگونزولا (Gorgonzola cheese)

اولین گروه از پنیر ایتالیایی محبوب که قصد داریم در رابطه با آن‌ها صحبت کنیم، از دسته‌ پنیرهای کپکی (بلوچیزها) است و هر یک کیلوگرم پنیر گورگونزولا، از 6 لیتر شیر گاو تهیه می‌شود. پنیر گورگونزولا به دو دسته‌ کلی تقسیم می‌شود. پنیر گورگونزولای تند (spicy gorgonzola) که مزه‌ای خاص و قوی داشته و طرفداران خاص خود را دارد و گورگونزولای شیرین (Gorgonzola dolce) که نسبت به نوع تند، طعم خفیف‌تری دارد.

این پنیر از نظر ظاهری دارای رگه‌های سبز و آبی می‌باشد که در اثر تزریق نوعی کپک خوراکی ایجاد شده‌اند. این پنیر محبوب، عطر و طعم متمایز خود را از باکتری‌های اضافه شده در طی فرآیند تولید و همچنین از شرایط کاملاً مرطوب و خنکی که روند پیری را تسریع می‌کنند ، بدست می‌آید. زادگاه پنیر گورگونزولا شهر میلان است. از این پنیر ایتالیایی می‌توان در تهیه انواع سس‌ها، ساندویچ‌ها و غذاهای حاوی گوشت استفاده کرد.

پنیر گورگونزولا

 

2. پنیر موزارلا (Mozzarella cheese)

پنیر موزارلا یکی از پرطرفدارترین پنیرهای ایتالیایی در جهان است. اسم این پنیر از واژه‌ی ایتالیایی mozzare می‌آید که به معنای بریدن است و یکی از فرآیندهای تولید پنیر است. پنیر موزارلا انواع مختلفی دارد که یکی از محبوب‌ترین انواع آن، موزارلا بوفالو (buffalo mozzarella) است که از شیر بوفالو تهیه شده و بافتی خامه‌ای دارد. یکی دیگر از انواع آن، موزارلا افومیکاتا (mozzarella affumicata) است که به عطر و طعم دودی و خوشمزه معروف است. از موزارلا برای تهیه بسیاری از غذاها مانند انواع سالادها، ساندویچ‌ها و پیتزا استفاده می‌کنند.

پنیر موزارلا

3. پنیر پارمسان (Parmigiano cheese)

پنیر پارمسان که از آن به نام‌های پارمژان و پارمجانو نیز یاد می‌شود، از شیر گاو تولید می‌شود. برای تهیه هر یک کیلو گرم از این پنیر ایتالیایی به 20 لیتر شیر نیاز است. پنیر ایتالیایی پارمسان بافت تردی داشته و نمک آن از سایر پنیرها کمتر است. این پنیر در دسته‌ی پنیرهای سخت قرار دارد. حداقل مدت زمان لازم برای رسیدن پنیر پارمسان 8 ماه است. برای تهیه‌ این پنیر به روش سنتی، خوراک گاوها تنها باید علف و یونجه باشد. پنیر پارمسان غنی‌ترین پنیر از نظر پروتیین است. از این پنیر در انواع سالادها، سوپ‌ها، فست فود ها و … استفاده می‌شود.

پنیر ایتالیایی پارمسان

 

4. پنیر آسیاگو (Asiago cheese)

این پنیر ایتالیایی نیز از شیر گاو تولید می‌شود. طعم و بافت پنیر آسیاگو بسته به مدت زمان نگهداری و تولید این پنیر متفاوت است و به سه دسته‌ مختلف تقسیم می‌شود. پنیر آسیاگو تازه (Asiago Pressato) که خود به دو دسته نرم‌ و شیرین تقسیم می‌شود. ‌آسیاگو رسیده (Asiago d’allevo) که عطر و طعم قوی‌تری دارد و آسیاگو تند (stravecchio Asiago) که تندترین و شدیدترین عطر و طعم را داراست و زمان رسیدن پنیر به 2 سال به طول می انجامد.

همچنین رنگ این پنیر نیز با توجه به سن آنها متفاوت است و در رنگ‌های سفید، زرد تیره و گاهی متمایل به قهوه‌ای موجود است. پنیر آسیاگو بیشتر در مناطق ترنتینو و ونتو ساخته می‌شود. از این پنیر ایتالیایی معمولا به صورت رنده شده در سالاد، سوپ، پاستا و سس استفاده می‌کنند.

پنیر آسیاگو

5. پنیر ماسکارپونه (Mascarpone cheese)

پنیر ماسکارپونه در دسته‌ پنیرهای خامه‌ای و پرچرب است و زادگاه آن لمباردی است. مواد تشکیل‌دهنده این پنیر ایتالیایی تنها دو ماده‌ خامه و اسید سیتریک است. بافت این پنیر بسته به نوع فرآیند تولیدی آن بین صاف، خامه‌ای و روغنی متغیر است و شکل ظاهری‌ آن شبیه یک خامه‌ی غلیظ است. عطر و طعم ملایمی دارد و بیشتر در غذاهای شیرین و دسرها استفاده می‌شود.

پنیر ایتالیایی

کالین، تولیدکننده 3 پنیر ایتالیایی محبوب

کالین در حال حاضر تولیدکننده 3 نوع پنیر از لیست پنیرهای ذکر شده در این بلاگ‌پست است. پنیر پارمسان، گورگونزولا و موزارلا از پنیرهای ایتالیایی هستند که در کالین تهیه و تولید می‌شوند. پنیر گورگونزولا از نوع پنیر طبیعی است که در اثر ماندگاری در انبار پنیر، به بافت، طعم و بوی اصیلش نردیک می‌شود. پنیر موزارلا به دو نوع تازه و پیتزایی در کالین تهیه می‌شوند. پنیز موزارلای تازه در بافت و بسته‌بندی پیچ، توپی، مدادی و گیس‌بافت در بازار وجود دارد. تا به حال طعم این پنیر خوشمزه را امتحان کرده‌اید؟

پنیر پارمسان از دیگر پنیرهای ساخت کالین است که به صورت پودری و قالبی در بازار عرضه می‌شود. طعم این پنیر تا مدت‌ها زیر زبانتان می‌ماند. برای خرید محصولات کالین می‌توانید سری به نمایندگی‌های فروش ما در شهر بزنید. اگر دوست دارید خرید آنلاین را تجربه کنید، کالین شاپ ما در خدمت شماست. تمام محصولات ما در فروشگاه مجازی ما آماده خریداری شما هستند.

ما علاوه بر پنیر ایتالیایی، پنیرهای متنوع دیگری را نیز تولید می‌کنیم. انواع پنیر پروسس در بسته‌بندی و بافت متنوع در کنار کره حیوانی، خامه صبحانه و پنیرهای طبیعی چدار، امنتالر و گودا از دیگر محصولات ما هستند.

تا به حال کدام یک از محصولات کالین را امتحان کرده‌اید؟ کدام محصول را دوست دارید؟

 
کره گیاهی
کره گیاهی ۲۵ کیلوگرم
پنیر موزارلا توپی
پنیر موزارلا توپی ۱۸۰ گرم
شیر خشک بدون چربی
شیر خشک بدون چربی ۲۰ کیلوگرم
پنیر پروسس موزارلا و چدار
پنیر پروسس مخلوط موزارلا چدار نارنجی۲ کیلوگرم