متن مقاله


در زمان‌های بسیار دور، از نروژ گرفته تا آفریقای غربی، ایرلند تا هند و … گروه‌هایی از مردم گرد هم می‌آمدند تا تغییر فصل پاییز به زمستان را جشن بگیرند. جشن‌ها پیرامون غذا می‌چرخیدند. در قرون وسطی، تعطیلات کریسمس در بسیاری از کشورهای اروپای کنونی با برخی از آداب همین جشن‌های باستانی برگزار می‌شد. در حالی که دستورالعمل‌های کباب و نوشیدنی کاملاً شبیه همان چیزی بود که اوایل اروپایی‌ها از آن لذت می‌بردند، اما دنیای شیرینی تغییراتی شگفت‌انگیزی را تجربه می‌کرد. ادویه‌هایی مانند جوز هندی، دارچین و فلفل سیاه به تازگی گسترده شده بودند و در رسپی شیرینی ها به کار می‌رفتند. کوکی‌های ویژه‌ی کریسمس نیز از همین قبیل شیرینی‌ها بودند.

اگرچه کوکی‌ها از زمان قرون وسطی تا به اکنون مسیری طولانی را طی کرده‌اند، اما برخی چیزها تغییر نکرده‌اند. بسیاری از کوکی‌های کریسمس هنوز همچنان پر ادویه پخته می‌شوند. به عطر و طعم‌های سنتی کریسمس مانند دارچین، جوز هندی و زنجبیل فکر کنید. این ادویه‌ها دقیقاً همان ادویه‌هایی هستند که آشپزهای قرون وسطایی در گذشته در کوکی‌های خود استفاده می‌کردند.

مواد اولیه برای کوکی کریسمس

 • آرد شیرینی‌پزی 3 پیمانه
 • بیکینگ پودر 1 قاشق چایخوری
 • دارچین 1 قاشق چایخوری
 • نمک  1/2 قاشق چایخوری
 • کره حیوانی کالین 1/2 پیمانه
 • شکر 1/2 پیمانه
 • شیره انگور 1/3 پیمانه
 • تخم مرغ 1 عدد

کوکی با کره حیوانی

مرحله اول:

ابتدا آرد، بیکینگ پودر و نمک را با یکدیگر ترکیب نموده و الک کنید. بهتر است در این مرحله سه مرتبه مخلوط خود را الک نمایید.

مرحله دوم:

کره حیوانی کالین را به همراه شکر با استفاده از همزن به خوبی مخلوط کنید تا بافتی یک دست پیدا کرده و کمی پف کند. شیره انگور، دارچین، شکر و تخم مرغ را به ترکیب بدست آمده اضافه کرده و در یک جهت مخلوط کنید. ترکیب آرد الک شده را به مخلوط به آرامی اضافه نموده و هم بزنید تا بافتی یک دست پیدا کند.

کوکی با کره حیوانی

مرحله سوم:

فر را روی درجه 180 درجه تنظیم نموده و اجازه دهید به خوبی گرم شود. در این مرحله خمیر بدست آمده را به دو قسمت تقسیم نموده داخل نایلون بپیچید. خمیر خود را داخل یخچال قرار داده و اجازه دهید به مدت یک ساعت استراحت کند.

مرحله چهارم:

به جذاب‌ترین مرحله درست کردن کوکی خوش آمدید.  پس از یک ساعت خمیر را از یخچال بیرون آورده و روی تخته پهن کنید. بهتر است قطر خمیر را 1.5  سانتی متر در نظر بگیرید. برای اینکه خمیر به تخته نچسبد از قبل روی تخته را آرد پاشی کنید.  با استفاده از کاتر های مختلف کریسمسی روی خمیر را برش بزنید. معمولا کوکی‌های کریسمسی معروف به شکل آدمک، دانه‌ی برف، درخت کاج، عصا و جوراب هستند.

کوکی با کره حیوانی

مرحله پنجم:

داخل سینی فر، کاغذ روغنی انداخته و یا کف آن را کمی چرب کنید. کوکی های برش خورده را درون سینی گذاشته به مدت 8 الی 10 دقیقه درون فر قرار دهید. پس از اینکه روی کوکی ها طلایی شد آن ها را از فر خارج کنید.

مرحله آخر، تزئین کوکی ها:

مواد لازم:

 • تخم مرغ 2 عدد
 • آبلیمو یک قاشق چایخوری
 • پودر قند سه پیمانه
 • رنگ غذا به رنگ های مختلف

برای تزئین کوکی‌ها می‌توانید از ترکیب سفیده تخم‌مرغ به همراه آبلیمو استفاده کنید. به ترکیب بدست آمده آرام آرام پودر قند اضافه نموده و تا جایی که بافتی نرم و یکدست پیدا کنید بهم بزنید. مخلوط بدست آمده را به چند قسمت تقسیم نموده و هر یک را با استفاده از رنگ غذا به رنگ مورد نظر خود در آورید. با استفاده از قیف نایلونی می توانید تزئینات دلخواه خود را بر روی کوکی ها انجام دهید.

 

 

 

 

 
پنیر تست ورقه‌ای گودا و چدار ۳۶۰۰ گرم
کره گیاهی فرمسیل دلکام ۱۰ گرم
پنیر موزارلا رنده شده
پنیر موزارلا رنده شده (قرمز) ۲ کیلوگرم
پودر آب پنیر یو اف ۲۰ کیلوگرم