متن مقاله


پنیر در ساده ترین شکل خود از شیر تشکیل شده است (معمولاً ازشیر گاو تولید می‌شود، اما می تواند از شیر بز، گوسفند یا سایر دام‌ها نیز تولید شود) این شیر مخلوط با یک ماده اسیدی مانند یا مایه پنیر که آب پنیر را از دلمه جدا می کند. سپس، دلمه ها شکل گرفته و اغلب پیر می شوند. از آنجا که پنیر اساساً بازتابی از مکان است (پوشش گیاهی، آب و هوایی و خاک) واقعاً ارزش آن را دارد که در سفرهای خود به سراسر دنیا همه پیگیر چشیدن پنیرهای مختلف باشید.

تغذیه

پنیر منبع خوبی از کلسیم، ماده مغذی است که برای سلامت استخوان ها و دندان ها، ترمیم زخم ها و حفظ فشار خون طبیعی است. مردان و زنان از 19 تا 50 سال باید 1000 میلی گرم کلسیم در روز مصرف کنند. به طور مثال 20 گرم پنیر چدار 20 درصد از این نیاز روزانه را تأمین می كند. با این حال ، پنیر می تواند کالری زیاد، سدیم و چربی اشباع داشته باشد. تجزیه عناصر مغذی در هر پنیر بسته به نوع آن می تواند بسیار متفاوت باشد.

در تاریخ، زمان و مکان واقعی منشأ پنیر و پنیرسازی مشخص نیست. اما احتمال دارد این موضوع با اهلی‌سازی حیواناتی که انسان‌ها از شیر آن‌ها تغذیه می کردند، ارتباط نزدیکی دارد. اولین حیواناتی که توسط انسان ها اهلی شدند، گوسفندان بودند که این تاریخ به 8000 سال قبل از میلاد مسیح پیش، بازمیگردد.

برای اینکه بتوانیم تاریخچه پنیر را کشف کنیم، بیایید نگاهی به گذشته‌های دور بیاندازیم. به همان ابتدای کار، تا بتوانیم برخی از حقایق غیر معمول در مورد این غذای باستانی و محبوب را کشف کنیم.

روند کشف پنیر

پنیر به طور تصادفی در اثر ذخیره شیر در ظروف ساخته شده از پوست حیوانات کشف شده است. مایه پنیر، حاوی آنزیمی است که به طور طبیعی در معده حیوانات نشخوارکننده یافت می شود و باعث انعقاد شیر و جدا شدن آب پنیر از آن می شود. یکی دیگر از شواهد احتمالی کشف پنیر از روش نمک زدن شیر خام با هدف نگهداری طولانی مدت، ناشی می شود. سناریوی دیگر شامل افزودن آب میوه به شیر است که منجر به تخمیر شدن شیر با استفاده از اسید موجود در آب میوه می‌شود.

پنیر

هنر پنیرسازی در اساطیر یونان باستان

علی‌رغم این واقعیت که منشأ پنیر و پنیر سازی در هاله ای از رمز و راز است ، ما می‌دانیم که در زمان امپراتوری روم، پنیر‌سازی به روشی گسترده و با ارزش، تبدیل شده بود و در سراسر اروپا و خاورمیانه نیز انجام می‌شد. در تاریخ به هنر پنیرسازی در اساطیر یونان باستان اشاره شده و تاکنون شواهدی از پنیر و پنیرسازی در نقاشی‌های دیواری مقبره مصر با قدمت بیش از 4000 سال یافت شده است. در زمان ژولیوس سزار، به معنای واقعی کلمه صدها نوع پنیر در امپراتوری روم قدرتمند و فراتر از آن تولید و تجارت می‌شد. روم به دلیل وجود مستندسازی و آزمون و خطا در تصفیه و بهبود روش‌های تهیه پنیر، نقش بسازایی داشته است.

مهاجران اروپایی گسترش دهندگان پنیر در دنیا

بسیاری از پنیرهای معروفی که امروزه می شناسیم، مانند چدار ، امنتالر، پارمسان و گودا، در تاریخ پنیر نسبتاً جدید محسوب می‌شوند. (در طی 500 سال گذشته کشف شده اند). در اوایل، پنیر هرگز یک پدیده جهانی محسوب نمی‌شد. با رونق گرفتن پنیرسازی در اروپا و خاورمیانه، مناطق آمریکای شمالی و جنوبی فاقد پنیر و هنر پنیر سازی بودند، تا اینکه با گذشت زمان مهاجران اروپایی پنیرسازی را وارد این مناطق کردند.

پنیر

معرفی پنیر به آسیا

پنیر به عنوان ماده اصلی در رژیم غذایی اکثر کشورهای آسیایی در نظر گرفته نمی شود. با این حال ، شواهدی از پنیری به نام “روشان” وجود دارد که از زمان سلسله مینگ در چین تولید می شد. این پنیر جز ماده های اصلی رژیم های غذایی مردم سانی و بای چین تا به امروز است. تبتی ها و مغول ها نیز سابقه طولانی در تولید پنیر دارند و ممکن است در توسعه پنیر سازی چینی نقش داشته باشند.

کلمه پنیر که در انگلیسی (cheese) نامیده می شود، از کلمه لاتین (caseus)گرفته شده است که ریشه آن به ریشه پروت-هند و اروپایی kwat ، به معنی تخمیر یا ترش شدن بر می‌گردد.

پنیرهای اروپایی

از آنجا که تهیه پنیر در آب و هوای خنک شمال اروپا گسترش یافت ، برای نگهداری به نمک کمتری احتیاج بود که این موضوع باعث می شد بافت پنیرها خامه ای تر شود. همچنین در این اقلیم های خنک تر ، پنیرهای رسیده و آبی اختراع شده اند. بسیاری از پنیرهایی که امروزه با آنها آشنا هستیم (چدار ، گودا ، پارمسان و …) اولین بار در اروپا در دوران قرون وسطی تولید شده اند.

صنعتی شدن پنیر

پنیر تا قرن نوزدهم به عنوان یک محصول محلی باقی مانده بود و در مقیاس های کوچک در مزارع تولید می شد. اولین کارخانه تولید صنعتی پنیر در سوئیس در سال 1815 تاسیس شد. در ایالات متحده تولید پنیر در مقیاس بزرگ در اواسط دهه 1850 شروع به رشد کرد وقتی جسی ویلیامز ، یک کشاورز لبنی از ایالت نیویورک، با استفاده از شیری که از مزارع اطراف خریداری می‌کرد شروع به ساخت پنیر به روش خط مونتاژ اولیه کرد. در سال های بعدی، 100 انجمن صنفی لبنیات ، در شمال شرقی و ویسکانسین تاسیس شد.

پنیر

نقش امپراتوری روم در تجارت پنیر

پنیر در روزهای امپراتوری روم از جایگاه مهمی برخوردار بود و در واقع، بدون مشارکت ارتش‌های روم در گسترش تجارت پنیر، تاریخ سیر پنیر ممکن بود بسیار متفاوت باشد. پنیر سازی در این دوران به یک صنعت بالغ تبدیل شده و با ارتش روم و بازرگانان تا انتهای امپراتوری گسترش یافت. پنیر سازان یاد گرفتند که چگونه پنیرهای خشک تری تولید کنند که بتوانند بدون خراب شدن سفر کنند.

بسیاری از پنیرهای معروف امروزی اولین بار در اواخر قرون وسطی تولید شدند. به عنوان مثال ، چدار در سال 1500 میلادی ، پارمیجیانو(پارمسان امروزی) در سال 1597 ، گودا در سال 1697 تولید شده اند.

 

 

برند کالین، از ابتدای کار خود  با هدف تولید پنیرهایی که نزدیک ترین طعم و بو را به پنیرهای اصیل هر کشوری داشته باشد، فعالیت خود را آغاز نموده است. پنیرهای ساخت کالین طی فرآیندی طبیعی در مدت زمان های مورد نیاز هر پنیر (بین 3 تا 8 ماه) در انبارهای ویژه نگه داری می شوند و سپس در بسته بندی هایی 200 گرمی به بازار ارائه می شود. با توجه به این موضوع شما به راحتی می توانید انواع پنیرهای طبیعی ما را از نمایندگی های فروش دریافت نموده و طعم هر یک را امتحان کنید.

 

 
پنیر چدار پروسس صنعتی ۱.۵ کیلوگرم
پنیر چدار طبیعی قرص ۱۰ کیلوگرم
پنیر پارمسان طبیعی ۲۰۰ گرم
پنیر گودا پروسس صنعتی ۱.۵ کیلوگرم