متن مقاله


تصور کنید که یک روز صبح از خواب بیدار شوید و برای خوردن صبحانه به سراغ یخچال بروید؛ اما خبری از پنیر نباشد. شروع روز بدون خوردن پنیر، برای بسیاری از ما چندان دل‌چسب نیست. حتی برای عصرانه هم پنیر به‌عنوان انتخاب اول خیلی از مردم به‌حساب می‌آید. با این وجود نباید از یک مسئلة مهم غافل شویم؛ پنیر هم مانند هر خوراکی دیگری دارای کالری است. البته میزان کالری در انواع پنیر متفاوت است. در این مقاله می‌خواهیم نگاهی به کالری انواع پنیر بیندازیم تا حواسمان باشد وقتی پنیر میل می‌کنیم، چقدر کالری وارد بدن‌مان می‌شود. با ما همراه باشید.

هرکدام از ما در روز چه میزان کالری نیاز داریم؟

بیایید قبل از بررسی کالری انواع پنیر، یک نگاه خیلی مختصر به نیاز بدن انسان به کالری در طول روز بیندازیم. نیاز بدن آقایان بالغ که در طول روز فعالیت بدنی معمولی انجام می‌دهند، بین 2800 تا 3000 کالری است. همین عدد برای خانم‌های بالغ چیزی در حدود 2200 کالری است. البته این اعداد برای همة افراد ثابت نیستند و بسته به سن، میزان فعالیت و شرایط بدنی هر فرد ممکن است نیاز به کالری در طول روز متفاوت باشد. حالا که به یک دید کلی نسبت به کالری مورد نیاز بدن هر فرد در شبانه‌روز رسیدیم، بهتر است درباره کالری انواع پنیر بحث کنیم.

کالری انواع پنیر

کالری انواع پنیر به‌ازای 30 گرم چقدر است؟

برای آنکه بتوانیم به یک مقیاس درست درباره کالری انواع پنیر دست پیدا کنیم، وزن 30 گرم را به‌عنوان معیار بررسی‌های خود در نظر می‌گیریم. 30 گرم پنیر تقریباً چیزی در حد و اندازه یک قوطی کبریت می‌شود که به طور متوسط هر فرد در یک وعده صبحانه یا عصرانه مصرف می‌کند. بر این اساس، کالری انواع پنیر که می‌توانیم برای وعده‌های غذایی‌مان مصرف کنیم، عبارت‌اند از:

 • پنیر چدار طبیعی: 129 کالری
 • پنیر امنتالر طبیعی: 40 کالری
 • پنیر پارمسان طبیعی: 118 کالری
 • پنیر گودا طبیعی: 118 کالری
 • پنیر گورگونزولا طبیعی : 107 کالری
 • پنیر خامه‌ای: 114 کالری
 • پنیر سفید: 61 کالری

همان‌طور که در بالا مشاهده می‌کنید، پنیر امنتالر طبیعی کمترین میزان کالری را در بین انواع پنیر دارد و به‌نوعی می‌توان به‌عنوان یک گزینه رژیمی از آن یاد کرد. در مقابل پنیر چدار بیشترین میزان کالری را به همراه دارد و به همین دلیل باید مصرف آن را به‌صورت کنترل شده در رژیم غذایی‌مان قرار دهیم تا باعث اضافه وزن نشود.

در اینجا بد نیست که نگاهی هم به میزان کالری انواع پنیر پیتزا نیز بیندازیم. فرض می‌کنیم به‌ازای هر پیتزا حدود 100 گرم پنیر پیتزا موزارلا یا ورقه‌ای استفاده کنیم. به طور متوسط میزان کالری پنیر پیتزا به‌ازای 100 گرم، حدود 300 کالری وارد بدن ما می‌کند.

میزان کالری انواع پنیر معادل چه نوع فعالیت بدنی است؟

تا اینجا با کالری انواع پنیر آشنا شدیم. همیشه هم لازم نیست که میزان ورودی کالری به بدن را کنترل کنیم. گاهی اوقات می‌توان به دنبال راهی برای سوزاندن کالری اضافی باشیم. این راه یک خوبی بزرگ دارد. خیلی از ما از ترس چاق شدن، حسرت خوردن یک وعدة غذایی پر و پیمان به دل‌مان مانده است. اما باور کنید که بعضی موقع‌ها هم می‌شود یک دل سیر غذا خورد اما پس از آن با فعالیت بدنی، کالری اضافی را سوزاند. با این روش شاید لذت بیشتری هم از غذا خوردن ببریم.

تصور کنید که یک‌بار دل را به دریا زده‌اید و برای یک وعده صبحانه یا عصرانه 100 گرم پنیر میل می‌کنید. فرقی نمی‌کند کدام نوع پنیر را انتخاب می‌کنید؛ می‌خواهد پنیر گورگونزولا باشد یا چدار یا هر نوع پنیر دیگری. در بالا کالری انواع پنیر را با هم بررسی کردیم. خیلی نمی‌خواهیم داستان را پیچیده کنیم و برای هر یک از انواع پنیر به‌صورت جداگانه بحث کنیم. به طور متوسط با انجام فعالیت‌های بدنی زیر می‌توانید کالری موجود در 100 گرم از انواع پنیر را بسوزانید:

 • پیاده‌روی: 26 دقیقه
 • فوتبال: 13 دقیقه
 • کوهنوردی: 15 دقیقه
 • شنا: 15 دقیقه
 • والیبال: 26 دقیقه
 • دویدن: 9 دقیقه

با یک حساب سرانگشتی دربارة اعداد و ارقام بالا شاید چندان هم کار سختی نباشد که کالری انواع پنیر را بسوزانید. فقط باید همت کنید تا با فعالیت بدنی برنامه‌ریزی شده مانع از افزایش وزن خود شوید.

هیچ‌وقت پنیر را از رژیم غذایی‌تان حذف نکنید

گاهی اوقات بعضی از افراد زیاده‌روی می‌کنند و به یکباره تصمیم می‌گیرند تا به‌خاطر کالری انواع پنیر، آن را از رژیم غذایی خود حذف کنند. واقعیت این است که پنیر به دلیل مواد معدنی و ویتامین‌های زیادی که دارد، به‌عنوان یکی از ضروری‌ترین و در عین حال سالم‌ترین مواد غذایی به شمار می‌رود که هریک از ما می‌توانیم در رژیم غذایی خود استفاده کنیم. در اینجا چند دلیل را مرور می‌کنیم تا متوجه شوید که حذف پنیر از رژیم غذایی چه خطای بزرگی است:

 • اگر از بی‌خوابی رنج می‌برید، پنیر می‌تواند در رسیدن به تجربة یک خواب راحت شما را کمک کند.
 • با پوکی استخوان که آشنا هستید. پنیر از این عارضه هم به‌خوبی جلوگیری می‌کند.
 • تقویت سیستم ایمنی با پنیر امکان‌پذیر است.
 • اگر یک روز سخت و پراسترس در پیش دارید، پنیر می‌تواند در کاهش تنش‌های روانی به شما کمک کند.
 • پنیر حتی در درمان سردردهای میگرنی که به‌شدت آزاردهنده هستند هم مفید است.
 • شاید باور نکنید ولی پزشکان توصیه می‌کنند که افراد دیابتی از پنیر در رژیم غذایی خود به‌صورت کنترل شده استفاده کنند.

با دیدن این مزایا احتمالاً هرکسی که تصمیم به حذف پنیر از رژیم غذایی به‌خاطر لاغری می‌گیرد، پشیمان خواهد شد. شما که چنین تصمیمی ندارید؟

کالری انواع پنیر

کالین، بهترین انتخاب برای مصرف پنیر

در این مقاله با کالری انواع پنیر آشنا شدیم. واقعیت این است که اگر پنیر را به‌درستی در رژیم غذایی‌مان مصرف کنیم، تأثیر منفی چندانی روی وزن ما ندارد و نمی‌تواند باعث افزایش وزن ما شود. خلاصة کلام اینکه هیچ‌وقت بی‌خیال پنیر نشوید. حتی اگر بعضی موقع‌ها زیاده‌روی هم کردید، نگران نباشید. راه‌هایی را که برای سوزاندن کالری اضافی پیش روی شما است را در بالا مطرح کردیم. به نظر ما که صبحانه و عصرانه بدون پنیر مثل قورمه سبزی بدون لوبیا هست. نظر شما چیست؟

ما پیشنهاد می‌کنیم برای استفاده از پنیر، کالین را انتخاب کنید. برای خرید محصولات کالین می‌توانید سری به نمایندگی‌های حضوری ما بزنید. همچنین برای خرید آنلاین می‌توانید از کالین‌شاپ کمک بگیرید. انواع پنیرهای طبیعی و پروسس، شامل پنیر پیتزا، چدار، گودا و پارمسان، کره حیوانی و خامه‌های صبحانه در کارخانه لبنی کالین تولید می‌شوند.

 
پنیر پروسس مخلوط موزارلا چدار
پنیر پروسس مخلوط موزارلا چدار (طلایی)کاپ ۱ کیلوگرم
پنیر موزارلا پیچ
پنیر موزارلا پیچ 180 گرم
کره حیوانی فرمسیل
کره حیوانی فرمسیل ۱۵ گرم ( پک ۸ عددی)
کره گیاهی
کره گیاهی ۳۰۰ گرم